مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید عسل یونجه مرغوب در قم

تولید عسل یونجه مرغوب در قم

استان قم هر چند در شمار استان های عسل خیز کشور محسوب نمی‌شود اما زنبورداران استان توانسته‌اند با استفاده از تنوع گیاهان موجود در استان موفق به تولید عسل‌هایی با کیفیت بالا شوند.

اگرچه تنوع عسل‌های تولیدی استان قم به اندازه تنوع این محصول در استان‌هایی نظیر گیلان و آذربایجان غربی نیست و میزان تولید عسل در استان قم با میزان تولید در استان‌های عسل خیز کشور فاصله چشمگیری دارد اما از بعد کیفی عسل‌های موجود در استان قم قابل رقابت با این استان است به طوری که در تنها جشنواره‌ای که به منظور آشنایی با فراوردهای کندو و گیاهان دارویی در سال ۸۴ در ارومیه برگزار شد استان قم در مجموع از نظر کیفیت عسل جزو ۱۰ استان برتر و از نظر کیفیت عسل یونجه به عنوان برترین استان کشور در تولید عسل یونجه معرفی شد.

علی بیگی معاون دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی استان با اعلام این خبر افزود: در استان قم بیش از ۱۸ هزار کندو وجود دارد که این تعداد کندو متعلق به ۲۶۰ زنبوردار فعال است که میزان تولید آنان در سال بالغ بر ۲۵۲ تن است.

وی میزان برداشت عسل از هر کندو را به طور متوسط ۱۵ کیلو اعلام کرد و گفت: استان قم از لحاظ میزان تولید عسل در کشور جزو استان‌های عسل خیز محسوب نمی‌شود اما از نظر کیفیت عسل‌های قم در سطح ۱۰ استان برتر کشور قرار دارد به طوریکه عسل یونجه قم مرغوب ترین عسل یونجه کشور است.

علی بیگی افزود: همین مرغوبیت موجب هجوم زنبورداران استان های دیگر به قم شد که این امر نارضایتی زنبورداران استان را در پی داشته است.

وی گفت : طبق تحقیقات انجام شده، عسل برگرفته از گل‌های یونجه برای بهبود بیماری‌های قلبی و عروقی، رماتیسم قلبی و تقویت قلب بسیار مفید و موثر است.

علی بیگی با بیان اینکه مهمترین محصولات کندو عسل، موم، بره موم ژله رویال و گرده گل است خاطرنشان کرد: زنبورداران استان امسال نخستین بار موفق به جمع‌آوری ۵۰۰ کیلو گرده گل شده‌اند.

به گفته معاون دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی استان محصولات تولید شده در کنار عسل هم‌اکنون در بازار به چند برابر قیمت عسل فروخته می شود که این بالا بودن قیمت به خاطر خواص دارویی این محصولات ارزشمند است.

عباسی از زنبورداران با سابقه قم در خصوص عسل‌های تولیدی استان قم گفت: عسل یونجه، آویشن، گاوپونه، زول، گون و پنبه مهمترین عسل‌های تولیدی استان قم هستند که علاوه بر بازار قم و تهران به عراق هم صادر می‌شوند.

عباسی از دیگر زنبورداران استان هم گفت: استان قم ظرفیت پرورش زنبور عسل بیشتری را تا ۵۰ هزار کلنی دارد و اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد می‌توانیم تولید عسل را در استان قم به بیش از ۲۵۰ تن در سال برسانیم.

وی تصریح کرد: شرکت تعاونی زنبورداران استان قم از سال ۸۹، با حمایت سازمان تعاون روستایی استان‌، اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی پرورش و تولید ملکه زنبور عسل و همچنین تولید apostrophe ژل رویال apostrophe یا همان غذای ملکه کرده است.

معلم عباسی همچنین به پرورش زنبور ملکه در استان قم اشاره و خاطرنشان کرد:ملکه کندو از استان‌هایی مانند استان اصفهان برای اصلاح نژادی به استان قم منتقل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: منطقه قشلاقی زنبورهای عسل استان قم در بخش مرکزی، دهستان قمرود‌، شهر جعفریه و منطقه ییلاقی پرورش زنبور عسل در شهر کهک و بخش خلجستان است.