مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید یک پنجم عسل کشور در خوی

تولید یک پنجم عسل کشور در خوی

معاون استاندار و فرماندار خوی گفت: هم اکنون این شهرستان یک پنجم عسل کشور را تولید و یکی از قطب‌های مهم این محصول به شمار می‌رود.

عماری در نشست اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران خوی با بیان اینکه ۲۰درصد عسل استحصالی زنبورستان‌های کشور از زنبورستان‌ های خوی به دست می‌‌آید اظهارداشت: عسل کوه اورین و چله خانه خوی در حال حاضر زبانزد خاص و عام در کشورهای همسایه ایران در امر صادارات این محصول است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان خوی در آذربایجان غربی با داشتن مناطق طبیعی بسیار زیبا و بکر از دیرباز قطب تولید عسل کشور است ادامه داد: در حال حاضر ۵۰ درصد عسل استان شامل ۹ هزار و ۲۳ کیلو گرم در شهرستان خوی تولید می‌شود.

عماری با بیان اینکه بیش از ۲۰۰۰ نفر در صنعت زنبورداری خوی فعال هستند اظهارداشت: در خوی ۲۹۷ هزار کندوی زنبور عسل فعال بوده که از این تعداد ۲۸۱ هزار کندو مدرن و بقیه کندوی بومی هستند.

فرماندار خوی‌، ضعف تبلیغات و بازاریابی مصرف عسل، پائین بودن سطح علمی زنبورداران‌، فقدان انسجام تشکل‌های زنبورداری در بین اعضاء آن و عرضه عسل ‌های غیر استاندارد از سایر نقاط کشور به بازار توسط سودجویان را از عواملی عنوان کرد که بصورت مستقیم و غیرمستقیم میزان تولید عسل را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد.

عماری با بیان اینکه فعالیت در صنعت زنبورداری نقش مهمی در اقتصاد خانوارها به خصوص خانوارهای روستایی خوی دارد گفت: توجه بیشتر به زنبورداران و ایجاد امکانات و تسهیلات برای آنان، نقش مو ثری در افزایش کیفیت و میزان تولید این محصول با ارزش دارد و در زمینه ایجاد اشتغال نیز تاثیرگذار است.

فرماندار خوی توجه به گسترش بیمه صنعت زنبورداری از برنامه های اساسی دولت عنوان کرد و افزود: افزایش سهم دولت در پرداخت بیمه زنبور عسل از ۶۰ به ۸۰ درصد و اعمال تخفیف ۱۰ درصدی حق بیمه به منظور بهبود بهره وری از برنامه‌های جدید دولت برای حمایت از زنبورداران است.

بیشترین صادرات عسل تولیدی خوی به کشورهای ترکیه،کردستان عراق و آذربایجان صورت می گیرد.