مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۱۵۰ تن عسل در شهرستان دشتی

تولید ۱۵۰ تن عسل در شهرستان دشتی

مدیر جهاد کشاورزی دشتی(یکی از شهرستان‌های استان بوشهر) گفت: ۲۵ هزار کلنی زنبور در شهرستان دشتی استقرار یافته که قادرند ۱۵۰ تن عسل تولید کنند.

احمدی با اشاره به اینکه شهرستان دشتی به سبب دارا بودن آب و هوای مناسب به ویژه در فصل‌های پائیز و زمستان موقعیت مناسبی برای پرورش زنبور عسل و تولیدات آن است، اظهار کرد: دشت‌ها و کوه‌پایه‌های شهرستان دشتی با شروع فصل سرما مملو از گل و گیاه است که فضای مناسبی برای دامپروری و تولید عسل است.

وی با اشاره به اینکه تولید عسل در شهرستان دشتی جایگاه مهمی را در این شهرستان برای کندوداران فراهم کرده است افزود: هرساله زنبورداران مهاجر از استان‌های اصفهان، فارس و کهگیلویه و بویر احمد برای تولید عسل کناربه شهرستان دشتی مهاجرت می‌کنند و بیش از ۷ ماه از سال را دراین شهرستان سپری می‌کنند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان دشتی با بیان اینکه امسال تاکنون تعداد بیش از۹۰ زنبوردار مهاجر وارد شهرستان دشتی شده است، تصریح کرد: زنبورداران بیش از ۲۵ هزار کلنی زنبورعسل همراه دارند که در مناطق لاورشرقی، شنبه، طسوج، کاکی، باغان و کردلان مستقر شده‌اند.

احمدی با بیان اینکه تعداد کلنی‌های زنبور عسل مستقر در شهرستان دشتی ۳۰درصد افزایش نسبت به سال‌های قبل دارد افزود: شرایط مناسب اقلیمی شهرستان و همچنین وجود پوشش گیاهی و مرتعی متنوع و انواع درختان کنار و گیاهان دارویی سبب شده که در فصول پائیز و زمستان، زنبورداران استان‌های اصفهان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد برای زمستان گذرانی و تولید عسل کنار به شهرستان دشتی مهاجرت کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به پراکنش مناسب کنارهای وحشی و باغات مرکبات در مناطق مختلف شهرستان و با احتساب تولید متوسط ۶ کیلوگرم عسل در هر کندو امسال بیش از ۱۵۰ تن عسل در شهرستان دشتی تولید می‌شود.