مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۱۰۰۰ تن عسل در چهار محال و بختیاری

تولید ۱۰۰۰ تن عسل در چهار محال و بختیاری

تولید عسل در چهارمحال و بختیاری ۴۰ درصد افزایش یافت.

معاون امور دام، طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: زنبورداران استان پارسال هزار تن عسل اعلا تولید کردند تا علاوه بر تأمین نیاز بازار صادرات نیز رونق یابد.

هیبتیان با اشاره به اینکه عسل این استان جزو باکیفیت‌ترین و خالص‌ترین عسل‌های تولیدی کشور است، افزود: ۹۵۰ تن عسل تولیدی چهارمحال و بختیاری حاصل کلنی‌های نوین و ۵۰ تن نیز مربوط به کلنی‌های بومی است.

وی اضافه کرد: اکنون ۱۷۰ هزار کندو در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد ۱۵۰ هزار کلنی پیشرفته و ۲۰ هزار کلنی بومی است.

میانگین تولید عسل در کلنی‌های نوین حدود ۹ کیلوگرم و در کلنی‌های بومی پنج کیلوگرم است.

معاون امور دام، طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، اعطای وام‌های ۱۰ ساله با کارمزد هفت درصد را از اقدامات اجرایی برای افزایش زنبورداری در این استان برشمرد و گفت: ۲۰۰نفر در استان وام زنبورداری دریافت کرده‌اند که امسال با آغاز کار این تعداد افراد، شاهد تولید بیشتر عسل در این استان خواهیم بود.

هیبتیان افزود: استان‌های اصفهان، خوزستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس از بازارهای هدف عسل چهارمحال و بختیاری هستند.

وی گفت: وجود هزار و۴۰۰ گونه گیاهی از جمله گون، آویشن و مخلصه در چهارمحال و بختیاری وضع خوبی را برای تولید و برداشت عسل در این استان فراهم کرده است.

۷ هزار و ۴۰۰ نفر در چهارمحال و بختیاری اکنون به زنبورداری اشتغال دارند.

میزان کم رطوبت در عسل به سبب تولید در ارتفاعات و کوهستان‌های خشک و گون زارها، تولیدات این استان را به یکی از خالص‌ترین عسل‌های دنیا تبدیل کرده است.