مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۱۷ هزار تن عسل در آذربایجان غربی

تولید ۱۷ هزار تن عسل در آذربایجان غربی

مختاری اظهار داشت: سال جاری طبق سرشماری‌های صورت گرفته از ۸۲۹ هزار و ۳۸۰ کندو زنبور عسل آذربایجان غربی، ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن عسل برداشت شده است.

وی با بیان اینکه تولیدات عسل استان در سال جاری از دو نوع کندوی سنتی و مدرن برداشت شده افزود: تعداد کندوهای زنبور عسل مدرن استان ۳۵۱ هزار و تعداد کندوهای زنبور عسل سنتی استان ۴۷۸ هزار و ۳۸۸ کندو است.

مختاری میانگین تولید عسل از هر کندوی مدرن را در سال جاری ۶/۲۲ کیلوگرم است که این رقم در کشور به ۱۸ کیلوگرم می رسد افزود: این در حالی است که میانگین تولید عسل در کندوهای سنتی هفت کیلوگرم است.

این مسئول میانگین گفت: تمام مقدار این تولیدات طبق سرشماری کندوهای استانی صورت گرفته است.

وی با اشاره به افزایش شش درصدی در تعداد کندوهای عسل در استان طی سالجاری در مقایسه با مدت زمان سال گذشته اظهارداشت: اصلاح نژاد و به گزینی ملکه و رکورد‌گیری ثبت مشخصات زنبور عسل توسط بخش خصوصی را از دلایل افزایش تولید عسل در استان است.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به میزان اشتغال‌زایی صنعت زنبورداری استان اشاره کرد و ابراز داشت: در استان بیش از ۵ هزار و ۶۳۰ نفر از طریق زنبورداری به طور دائم و یک هزار و ۷۷۱ نفر نیز به صورت فصلی مشغول کار هستند که در سال جاری شاهد افزایش ۳۲ درصدی تعداد شاغلین در این زمینه هستیم.

مختاری ادامه داد: تولیدات عسل استان در سال جاری با افزایش همراه است به طوری که این میزان نشان‌دهنده رشد ۱۹ درصدی تولیدات عسل و رشد شش درصدی تعداد کندو است.

وی با بیان اینکه دو سوم عسل تولیدی در استان توسط شهرستان خوی تولید می‌شود اعلام کرد: خوی ۵۰ درصد عسل تولیدی استان شامل ۹ هزار و ۲۳ کیلو گرم را تولید می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه هزار و ۵۰۰ عضو فعال در زمینه تولید عسل در خوی فعال هستند گفت: ۳۱۴ هزار و ۴۳۲ کندوی زنبور عسل در خوی وجود دارد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی سرانه مصرف عسل در استان را به ازای هر نفر ۲/۵ کیلوگرم عنوان کرد.

آذربایجان غربی با تولید ۳۰ درصد عسل کشور یکی از قطب‌های مهم این محصول به شمار می‌رود.