مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۲۰۰ هزار کندو عسل در چهار‌محال ‌و بختیاری

تولید ۲۰۰ هزار کندو عسل در چهار‌محال ‌و بختیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از تولید ۲۰۰ هزار کندو عسل در این استان در سال جاری خبر داد.

نیازی اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری در پرورش زنبور عسل قابلیت‌های بسیاری دارد به گونه‌ای که در این استان یکی از باکیفیت‌ترین عسل‌های دنیا تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه تولید زنبور عسل به سرمایه بالایی نیاز ندارد، افزود: با اختصاص اعتبارات اندک به این بخش می‌توان در توسعه اشتغال‌زایی در استان گام مهمی برداشت.

نیازی ادامه داد: هر کلنی طرح یکصد کندویی با جذب اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال ایجاد می‌شود که بر این اساس می‌تواند یک شغل به وجود آورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری به مزایای تولید زنبور عسل اشاره کرد و گفت: تولید زنبور عسل نه تنها به سرمایه‌گذاری اولیه کمی نیاز دارد بلکه همسو با محیط زیست است.

نیازی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۳۰ هزار کندو عسل در استان تولید شد، اظهار داشت: پیش‌بینی می‎شود در سال جاری این میزان به ۲۰۰ هزار کندو افزایش پیدا کند.

وی از سرشماری از کندوهای زنبور عسل این استان از اول تا ششم مهر ماه خبر داد و افزود: زنبوردارانی که آدرس و مشخصات محل استقرار کندوهای خود را قبلاً به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها اعلام کرده‌اند توسط گروه‌های سرشماری مورد بازدید و شمارش قرار می‌گیرند.

نیازی ادامه داد: تعداد ۱۶ گروه در سراسر استان سرشماری از کندوهای زنبور عسل را از شنبه به مدت یک هفته انجام خواهند داد.

وی مشخص کردن تعداد کندوهای صنعتی و بومی استان، آمارگیری از کندوهای مهاجر در استان و پرداخت تسهیلات بانکی به زنبورداران را از اهداف این سرشماری دانست و گفت: این آمارگیری مقدمه صدور دفترچه زنبورداری، میزان تولید عسل و شناسایی شاغلین در بخش زنبورداری استان خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: سرشماری از کندوهای زنبور عسل هرساله انجام می‌گیرد.