مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۲۵ تن عسل در قوچان

تولید ۲۵ تن عسل در قوچان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قوچان گفت: براساس طرح آمارگیری از زنبورستان‌های سطح شهرستان تولید ۲۵ تن زنبور عسل در شهرستان پیش‌بینی می‌شود.

یگانه‌مقدم با اشاره به طرح ملی آمارگیری از زنبورستان‌های کشور که در مهرماه به پایان رسید، افزود: براساس طرح آمارگیری از زنبورستان‌های سطح شهرستان که با همکاری شرکت تعاونی زنبورداران قوچان به عمل آمد ۵۰۰۰ کلونی زنبور عسل سرشماری شد.

یگانه‌مقدم هدف از این سرشماری را تهیه آمار و بررسی مشکلات احتمالی تولیدکنندگان برای برنامه‌ریزی و ارایه راهکارهای مناسب در راستای حل مشکلات آنان اعلام کرد.

وی تصریح کرد: عوامل موثری چون وجود مراتع مناسب، باغ‌های فراوان و نیروی انسانی تحصیلکرده و علاقه‌مند و نیز شرایط اقلیمی، آب وهوایی مناسب هم‌چنین حمایت‌های آموزشی و ترویجی که در سال‌های اخیر در سطح استان انجام شده به توسعه‌ی زنبورداری شهرستان قوچان منجر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به نیروی بالقوه شهرستان قوچان گفت: ۷۰ زنبوردار در این شهرستان در تعاونی زنبورداران فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: ۳۷ درصد اعضاء تعاونی زنبورداران، مدرک دانشگاهی و ۲۰ درصد مدرک دیپلم دارند.

وی در پایان یادآور شد: اگر از زنبورداران حمایت جدی نشود ضرر و زیان جبران‌ناپذیری به حرفه زنبورداران شهرستان وارد می‌شود.