مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۳۶۰ تن عسل در قزوین

تولید ۳۶۰ تن عسل در قزوین

زنبورداران قزوینی ۳۶۰ تن عسل تولید و روانه بازار کردند. این میزان عسل را پارسال هزار و ۵۰۷ زنبور دار از ۷۳ هزار و ۲۹۶ کندو برداشت کردند.

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی این استان پیش‌بینی کرد: با مساعد بودن شرایط آب‌و‌هوایی میزان تولید عسل امسال به بیش از ۴۰۰ تن افزایش یابد.

جلوخانی گفت: بیشترین میزان عسل را به ترتیب زنبورداران شهرستان قزوین، بوئین زهرا ، آبیک ، تاکستان و البرز تولید کردند.

بیشترین کندوی عسل در مراتع و مناطق کوهستانی بخصوص بخش های الموت ، طارم سفلی و آوج شهرستان قزوین قرار دارد. عسل دارای خواص متعددی از جمله، جلوگیری از عفونت معده و روده، خون سازی، برطرف کننده یبوست، رفع خستگی و افزایش کلسیم است.

ادیب کارشناس امور دام جهاد کشاورزی قزوین گفت : توزیع ملکه اصلاح‌نژاد شده ، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و رکوردگیری از کندوهای زنبور عسل از مهمترین برنامه‌های این سازمان برای افزایش تولید عسل است.

مدیر ستادی بانک کشاورزی استان قزوین در کارگاه اموزشی زنبورداران با اشاره به ظرفیت ۴۵ هزار هکتاری باغات استان در پرورش زنبور عسل گفت: پارسال یک میلیارد و ۸۶۵ میلیون ریال اعتبار به بیش از ۸۵ هزار زنبوردار پرداخت شد.

رافعی دهکردی همچنین افزود : سال ۹۰ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کندو در استان قزوین تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و ۳۸۰ میلیارد ریال نیز غرامت پرداخت شد.