مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ثابت ماندن تولید عسل با خشکسالی

ثابت ماندن تولید عسل با خشکسالی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری میزان تولید عسل در استان را ۷۰۰ تن عنوان کرد و گفت: تولید عسل به دلیل گرمازدگی، خشکسالی و از بین رفتن برخی گونه‌های گون در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است.

هیبتیان افزود: براساس سرشماری سال جاری حدود ۱۴۰هزار کندوی بومی در چهارمحال وبختیاری وجود دارد که نسبت به سال گذشته ۲۰ هزار کندو افزایش داشته است.

وی تعدادد افرادی که به صورت مستقیم در این حرفه مشغول به فعالیت اند را یکهزار و ۴۰۰ نفر عنوان کرد و ادامه داد: تعداد شاغلان در بخش زنبورداری چهارمحال و بختیاری نیز در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۲۰۰ نفر افزایش داشته است.

هیبتیان تصریح کرد: براین اساس حدود پنج هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بخش زنبورداری فعالیت دارند که نسبت به سال گذشته حدود یکهزار نفر افزایش داشته است.

وی زود بازده بودن طرح‌های زنبور‌داری، سرمایه گذاری اندک و امکانات کم، اشتغالزایی بالا و درآمد مناسب را از دلایل افزایش اشتغال به این حرفه عنوان کرد.

هیبتیان اظهارداشت: در سرشماری اخیر در مجموع ۲۶۰ هزار کندو شناسایی شد که ۱۲۰هزار از این تعداد را کندوهای مهاجراز استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس‌، یزد و اصفهان شامل می‌شود.