مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > حاشیه زاینده رود پذیرای کندوهای زنبور عسل

حاشیه زاینده رود پذیرای کندوهای زنبور عسل

استقرار کلنی‌های زنبور عسل در بـاغهای حاشیه زاینده رود آغاز شد.

مـعاون بهبود تولیدات دام اداره کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به آغاز مهاجرت زنبورداران مناطق گرمسیری به این استان گفت: پارسال طرح گرده‌افشانی باغها با زنبور عسل در سطح ۴۰۰ هکتار از مزارع چهارمحال و بختیاری منجر به افزایش۳۰ تا ۷۰ درصدی محصول شد.

هیبتیان افزود: با استفاده از گرده‌افشانی زنبور عسل پارسال ۸۰ هزار تن محصول زراعی و ۱۳۳ هزار تن محصول باغی در این استان تولید شده است که افزایش مقدار تولید محصولات باغی و زراعی بیانگر موفقیت گرده افشانی زنبور عسل درچهارمحال و بختیاری است.

‌‌وی گفت: طرح پایلوت گرده افشانی زنبور عسل از ۲۰ اسفند سال ۹۰ تاکنون در باغات هلو، بادام و زردآلو، مزارع گندم، یونجه وکلزای این استان در حال اجراست.

وی از برگزاری ۷ کارگاه آموزشی نقش زنبور عسل در باغات و مزارع خبر داد و گفت: این کارگاه های آموزشی برای آموزش ۷۰۰ نفر از روستانشینان حاشیه زاینده رود در حال برگزاری است.

هیبتیان با بیان اینکه زنبور عسل نقش بسیار مهمی در زمینه گرده‌افشانی دارد و یکی از عوامل بقا و پایداری محصولات کشاورزی است افزود: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی تشویق کشاورزان به استفاده کندو در مزارع و باغات و رسیدن به تولید و کیفیت بالاتر است.

در چهار محال و بختیاری ۴۶ هزار هکتار باغ و مزرعه مثمر وجود دارد که سالانه ۲۱۳ هزار تن محصول از آنها برداشت می‌شود. بیشتر این باغات در حاشیه رودخانه زاینده‌رود واقع‌ شده‌اند. هم اکنون هزار نفر در چهارمحال و بختیاری به حرفه زنبورداری مشغولند.
این زنبورداران با آغاز فصل سرما به استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر، اصفهان، کهکیلویه و بویراحمد و یزد مهاجرت می‌کنند. تولید عسل در چهارمحال و بختیاری هم پارسال ۳۰ درصد افزایش یافت. هیبتیان گفت: پارسال هزار تن عسل در این استان تولید و روانه بازار مصرف شد.

چهارمحال و بختیاری ۱۷۰ هزار کندوی عسل مدرن ۴۱۷ کندوی بومی و ۱۰۰ کندوی مهاجر دارد.