مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > حاصل‌‌شدن زیان هزار میلیاردی به زنبورداران با عدم پرداخت مطالبات

حاصل‌‌شدن زیان هزار میلیاردی به زنبورداران با عدم پرداخت مطالبات

مطالبات ۱۵ میلیاردی زنبورداران از سوی سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها جهت حمایت از تولید پرداخت شده‌ بود که متاسفانه بنابر دستور معاونت راهبردی به جای پرداخت مستقیم به زنبورداران به صندوق حمایت از کشاورزی پرداخت شده است.

اما صندوق حمایت از کشاورزی از پرداخت آن خودداری می‌کند و هم اکنون ۴ ماه است که این پول توسط صندوق بلوکه شده است.

عدم پرداخت مطالبات زنبورداران حداقل زیان هزار میلیاردی به زنبورداران وارد کرده است و شرکت مادر تخصصی‌ صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی باید پاسخ گویی باشد.

رییسی مدیر عامل اتحادیه زنبورداران با اشاره به پرداخت نشدن مطالبات ۱۵ میلیاردی زنبورداران اظهار داشت: این مبلغ از سوی سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها جهت حمایت از تولید پرداخت شده‌ بود که متاسفانه بنابر دستور معاونت راهبردی به جای پرداخت مستقیم به زنبورداران به صندوق حمایت از کشاورزی پرداخت شده است اما صندوق حمایت از کشاورزی از پرداخت آن خود داری می‌کند و هم اکنون ۴ ماه است که این پول توسط صندوق بلوکه شده است.

رییسی ادامه داد: صندوق حمایت از کشاورزی ادعا دارد که ۴۹ درصد از این پول متعلق به آنان است در حالی که این هزینه از طرف دولت برای حمایت از تولید کنندگان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان شکر بعنوان نهاده، کیلویی ۱۳۰۰ تومان بوده است، افزود: در حال حاضر شکر دولتی کیلویی ۱۹۰۰ تومان فروخته می‌شود که خود باعث نیاز مضاعف زنبورداران شده است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شد که از هر کندو ۱۳ کیلو برداشت شود، افزود: متاسفانه به دلیل عدم حمایت صندوق حمایت از کشاورزی تولید عسل هر کندو به طور میانگین به ۲ کیلو‌گرم رسیده است.

رییسی با اشاره به اینکه گرده‌افشانی باعث افزایش ۱۴۳ برابری تولید می‌شود، ادامه داد: گرده‌افشانی موثر باعث افزایش کیفی و کمی تولیدات کشاورزی و باغی می‌شود و همچنین به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اگر گرده‌افشانی بصورت موثر صورت نگیرد امنیت غذایی به خطر خواهد افتاد، افزود: امید است که مسولان به این مسئله بیشتر توجه کنند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران در پایان گفت: امید است وزیر جدید هرچه سریع‌تر دستوری مبنی بر پرداخت مطالبات زنبورداران صادر کند.