مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > حمایت از زنبورداران، آرزویی دست نیافتنی!

حمایت از زنبورداران، آرزویی دست نیافتنی!

یکی زنبورداران اسفراین می‌گوید: فروش عسل در اسفراین سخت ترین کار است و بعد از کلی مشقت و دردسرهای تولید عسل، باید به دنبال بازار فروش مناسب این محصول باشیم.!

.وی تصریح می‌کند: در اسفراین مجبوریم عسل را با پایین ترین قیمت، یعنی کیلویی ۵ هزار تومان بفروشیم اما قیمت بازار را خودتان بهتر می‌دانید

وی خاطر نشان می‌کند: برای تهیه شکر، لوازم زنبورداری و در پی خشکسالی‌های اخیر هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌ایم اما با این نوع فروش محصول و حضور واسطه‌ها سودی عایدمان نمی‌شود.وی بیان می‌کند: امسال کندوها را به شمال کشور بردیم و هزینه‌های مهاجرت کمر زنبورداران را شکسته است و برخی از زنبورداران حتی هزینه خرید یک چادر برای اسکان موقت هنگام مهاجرت را هم نمی‌توانند به راحتی تهیه کنند.

وی ادامه می‌دهد: امسال ۶ تن محصول برداشت کردم اما دریغ از بازار فروش مناسب که بتوانیم هزینه های صرف شده را به دست آوریم. وی می‌گوید: حمایت مسئولان از زنبورداران به آرزویی تبدیل شده است که تصور می‌کنم دست نیافتنی باشد.

زنبورداران به حال خود رها شده‌اند

“حمایت‌ها خیلی کم است. ۱۲ سال است که وامی دریافت نکرده ام تا بتوانم فعالیت های زنبورداری ام را توسعه دهم.”

مقدم یکی دیگر از زنبورداران اسفراین که دل پر دردی از کم توجهی مسئولان نسبت به زنبورداران در این شهرستان دارد، این جمله را می‌گوید و ادامه می دهد: عسل تولیدی را به ازای هر کیلو بین ۴ هزار و ۹۰۰ تا ۵ هزار تومان به دلالان می‌فروشیم در حالی که همین عسل با ۲ برابر قیمت به خریدار فروخته می‌شود.

وی می‌افزاید: با توجه به شرایط آب و هوای منطقه، علاقه‌مندان زیادی به این حرفه روی آورده‌اند، اما چه فایده چون آنان هم بعد از مدتی متوجه خواهند شد که زنبورداران به حال خود رها شده‌اند.

جنازه بیاورید، غرامت بگیرید!

وی بیان می‌کند: زمانی که به زنبوردار خسارت وارد می‌شود، مسئولان بیمه می‌گویند جنازه زنبور را بیاورید تا رقم خسارت برآورد و غرامت پرداخت شود اما جنازه زنبور هم بعد از مدت کوتاهی امکان جا به جایی ندارد و این موضوع باعث می‌شود زنبوردار نتواند خسارتش را دریافت کند.