مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > داروهای تقلبی در کمین زنبورداران خراسان شمالی

داروهای تقلبی در کمین زنبورداران خراسان شمالی

‌رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: زنبورداران خراسان‌شمالی مراقب استفاده احتمالی از داروهای غیر مجاز و تقلبی باشند.

حسینی اظهار کرد: استفاده از داروهای غیر مجاز مخاطرات بسیاری برای زنبوران و همچنین مردم به همراه دارد.

فرزین با توجه به وجود مشاهدات و گزارش‌هایی مبنی بر توزیع و فروش داروهای غیر مجاز زنبور عسل در برخی از مناطق کشور و بروز مشکلاتی شامل عدم پاسخ به درمان‌، بروز تلفات نامتعارف‌، مسمومیت دارویی‌، ورود دارو به محصولات و فرآورده‌های زنبور عسل ومطرح بودن تاثیر نامناسب استفاده از داروهای غیر مجاز بر سلامت انسان‌، توصیه می‌شود زنبورداران استان،داروهای مورد نیاز خود را فقط از طریق داروخانه‌های دامپزشکی تهیه کنند.

وی تاکید کرد: زنبورداران استفاده از داروهایی که توسط افراد سودجو و خارج از شبکه مجاز توزیع دارو به فروش می‌رسند و ماهیت واقعی آنها مشکوک است جدا خودداری کنند‌ .

حسینی افزود: استفاده از داروهایی که فاقد مجوز سازمان دامپزشکی است و یا خارج از شبکه توزیع مجاز دارو در اختیار زنبورداران قرار می‌گیرد، می‌تواند مخاطرات بسیاری را برای زنبوران عسل و همچنین سلامت انسان، به عنوان مصرف‌کننده محصولات زنبور عسل ایجاد کند‌.

وی تصریح کرد: مخاطرات مطرح در کلنی‌های زنبور عسل در اثر استفاده از داروهای غیر مجاز، شامل عدم پاسخ مناسب به درمان‌، ایجاد مقاومت دارویی‌، بروز مسمومیت در زنبوران عسل و در پی آن تلفات بسیار زیاد آنها‌، ترک کندو‌، کاهش کیفیت و کمیت عسل تولیدی‌، ایجاد تغییرات ژنتیکی نامطلوب در زنبور عسل و ایجاد صدمات جدی و جبران ناپذیر به صنعت زنبورداری است.

‌رئیس اداره بهداشت ومبارزه با بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: تهدیدات مطرح در سلامت انسان شامل ایجاد مسمومیت‌، آلرژی‌های گوناگون و انواع بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان است.

حسینی تاکید کرد: از زنبورداران تقاضا می‌شود علاوه بر رعایت موارد فوق، در صورت برخورد با عاملان فروش و عرضه داروهای غیرمجاز زنبور عسل‌، به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.