مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > درد مشترک زنبورداران در خراسان شمالی

درد مشترک زنبورداران در خراسان شمالی

کشاورز یکی از زنبورداران استان خراسان شمالی می‌گوید: فعالیت در صنعت زنبورداری برابر با تحمل مشکلات است و به عبارتی زنبوردار بدون مشکل وجود ندارد.

این زنبوردار که از سال ۶۴ در حرفه زنبورداری فعالیت دارد، مدعی است که وضعیت این صنعت، از همان سال تاکنون بهبودی نداشته است.

وی ادامه می‌دهد: امسال به دلیل خشکسالی، وضعیت زنبورداران نا به سامان و نیازمند حمایت‌های خاص مسئولان است.

وی با اشاره به افزایش قیمت‌ها خاطر نشان می‌کند: در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت شکر که غذای اصلی زنبور عسل محسوب می‌شود، هزینه‌ها با درآمدهای زنبورداری همخوانی ندارد و از سوی دیگر امسال به دلیل کمبود دارو و خشکسالی، تلفات زنبور بالاست و با مشکل نقدینگی مواجه شده‌ایم.

به گفته وی، یکی از نیازهای زنبورداران، مبارزه دارویی با حشره کنه است که متأسفانه به دلیل کمبود دارو، این حشرات، فرار زنبورهای عسل را از کندو موجب شده‌اند.

کشاورز اظهار می دارد: براساس اعلام دست‌اندرکاران، هر کیلو شکر قرمز، هزار و ۳۵۰ و شکر سفید، هزار و ۹۵۰ تومان در بازار تهران عرضه می‌شود که با هزینه حمل، نرخ هر کیلو شکر برای زنبورداران استان، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تمام می شود.

وی تصریح می‌کند: در شرایط کنونی هر زنبورداری که خودکفا باشد، موفق خواهد شد و زنبوردارانی که چشم انتظار حمایت و پشتیبانی دست‌اندرکاران باشند، باید نسبت به تعطیلی این صنعت اقدام کنند.

وی اضافه می‌کند: از آن جایی که در بهترین منطقه استان، پرورش زنبور عسل را انجام می‌دهم، توانستم طی سال گذشته با ۳۸۰ فروند زنبور عسل، حدود ۱.۵ تن عسل تولید کنم اما به دلیل نبود بازار مناسب، هنوز موفق به عرضه آن نشده‌ام.