مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > در چهار‌محال ‌و بختیاری ۱۲۰۰ تن عسل تولید میشود

در چهار‌محال ‌و بختیاری ۱۲۰۰ تن عسل تولید میشود

معاون بهبود تولیدات دامی اداره‌کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: پیش‎بینی می‎شود تا پایان برنامه پنجم توسعه تولید عسل در این استان به یک‌هزار و ۲۰۰ تن در سال افزایش یابد.

برزو هیبتیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، اظهار داشت: هم اکنون در چهارمحال و بختیاری یک‌هزار و ۴۰۰ نفر به کار زنبورداری اشتغال دارند و سالانه یک‌هزار تن عسل از گیاهان مرتعی تامین و به بازار عرضه می‌شود.

وی بر ضرورت بیمه کندوهای عسل در این استان تأکید کرد و گفت: زنبوردارانی که در مناطق سردسیر استان مستقر هستند تا پایان آذر ماه فرصت دارند برای ثبت نام و بیمه کردن کندوهای خود به  نمایندگی‎‌های خدمات بیمه‌ای مستقر در شهرستان‌های استان مراجعه کنند.

هیبتیان با بیان اینکه زنبورداران برای بیمه کردن هر کندوی زنبور عسل خود فقط ۸۰۰ تومان از سهم حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند، گفت: کل حق بیمه برای بیمه کردن هر کندوی زنبور عسل در استان ۴ هزار و ۸۰۰ تومان است که از این میزان مبلغ ۲ هزار و ۴۰۰ تومان معادل ۵۰ درصد سهم حق بیمه دولت و ۵۰ درصد سهم حق بیمه زنبور دار است.

معاون بهبود تولیدات دامی اداره‌کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: دولت با وقوع خشکسالی در استان برای تشویق و ترغیب زنبورداران برای بیمه کردن  کندو های خود علاوه بر ۵۰ درصد سهم بیمه‌ای خود، ۶۰ درصد از سهم بیمه‌ای زنبور دار معادل یک هزار و ۶۰۰ تومان برای هر کندوی زنبور عسل را نیز پرداخت می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه پنجم توسعه اشتغالزایی را هدف اصلی از تدوین این برنامه‎ در این استان برشمرد و گفت: بر اساس برنامه پنج ساله تدوین شده در بخش دام و طیور این استان پیش‌بینی می‏شود تعداد فرصت‌های شغلی در بخش دام استان به ۲ هزار و ۲۳۵ فرصت شغلی افزایش یابد.

هیبتیان با اشاره به محورهای اساسی این برنامه‎گفت: قانون بهره‌وری، فعال شدن NGO و شرکت‌های خدماتی مشاوره‌ای، بکارگیری فارغ‌‌التحصیلان و استفاده از توان نظام مهندسی، توسعه شبکه بیمه و کاهش تصدی‌گری دولت از محورهای اساسی پنج ساله دوم برنامه پنجم توسعه در بخش دام و طیور و شیلات است.

وی افزود: توجه به فنون جدید و آموزش و تحقیق و ترویج، افزایش کیفیت تولیدات، منابع ژنی، افزایش بازده تولید، کاهش نرخ بیکاری و توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی از محورهای دیگر این برنامه است.