مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > دغدغه‌های یک زنبوردار خوزستانی

دغدغه‌های یک زنبوردار خوزستانی

یک زنبوردار و تولیدکننده عسل در خوزستان از دولت خواست که به دغدغه‌ها و مشکلات زنبورداران توجه کند و این صنف را مورد حمایت قرار دهد.

پرندیان اظهار کرد: امسال متاسفانه تولید عسل در سطح تمام زنبورستان‌های کشور به کمترین میزان خود نسبت به چند سال‌های اخیر رسیده است.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم علت این کاهش میزان تولید، ورود گرد و غبار از سمت عراق به استان است؛ این غبارها با گرده گل‌ها ترکیب شده و به عبارتی غذای زنبور را آلوده می‌کند. تجربه نشان داده است که در روزهای آلوده و گرد و غبار آلوده، زنبورها مرکز غذای خود را به زحمت پیدا کرده و راه خود را گم می‌کنند.

پرندیان عنوان‌کرد: علاوه بر این موضوع در حال حاضر بیماری سی سی دی، یک نوع بیماری ویروسی است که در زنبورستان‌های کشور شیوع پیدا کرده است و نشانه آن این است که زنبورها داخل کلنی نمی‌مانند و با وجود بچه های خود، کلنی را ترک می‌کنند. بیماری سی‌سی‌دی به بیماری فرار زنبورها از کندو معروف است که صدمات زیادی به زنبورستان‌ها وارد می‌کند.

وی بیان‌کرد: وقتی صنفی در کشور دچار آسیب یا خسارت‌هایی شود معمولا دولت از طریق ارایه تسهیلات و کمک دارویی و یا استمهال وام از آن حمایت می‌کند؛ انتظار داریم این حمایت‌ها نصیب شغل زنبورداری هم شود.

پرندیان گفت: اگر چه بیمه تامین اجتماعی زنبورداری در یک سال‌گذشته مصوب شده است اما تبصره‌ای در آن آمده که تبصره‌ای خنده‌دار است و با عقل جور در نمی‌آیند.

براساس این تبصره، تنها کسانی که از سال ۸۸ تاکنون حتی یک روز بیمه ندارند، می‌توانند مشمول بیمه زنبورداری شوند و در حال حاضر در اهواز تنها یک نفر مشمول و حائز این شرط شده است؛ امیدواریم این تبصره برداشته شود.