مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ریزگردها معضل عمده بخش زنبورداری سمیرم

ریزگردها معضل عمده بخش زنبورداری سمیرم

مدیر عامل شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان سمیرم معضل عمده بخش زنبورداری را وجود ریز گردها عنوان کرد و گفت: تداوم این پدیده خسارت فراوان برای محیط زیست باغات مزارع و مراتع در پی دارد.

قربانی اظهار داشت: گستردگی ریزگردها در مناطق غربی کشور بیشتر مشهود است.

وی افزود: این پدیده تاثیر قطعی بر جمعیت کلنی‌ها و شهد مورد نیاز هر کلنی داشته است و خواهد داشت.

این مسئول نقش مسئولین را در برنامه‌ریزی برای حل مشکل موجود بسیار اساسی توصیف کرد و با بیان اینکه تاثیرات مخرب پدیده ریز گردها علاوه بر بخش در آینده‌ای نزدیک گریبان‌گیر امور دام نیز می‌شود اذعان داشت: معضل ریزگردها از سی و سه سال گذشته وجود داشت است ولی در هفت سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

قربانی با تاکید بر تاثیر مثبت عملیات مالت‌پاشی بر کاهش میزان گرد ‌و ‌غبار مرزهای غربی کشور اضافه کرد: خشکسالی، کاهش بارندگی، خشکیدگی باتلاق‌ها و هورهای بین مرزی ایران و عراق، دخالتهای بی رویه در محیط زیست، بستن سدها و دخالت‌های کارشناسی نشده انسانی مهمترین عوامل برای افزایش و تداوم این پدیده در کشور و شهرستان سمیرم است.

مدیر عامل شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان سمیرم در ادامه به افزایش قیمت نهاده‌های زنبورداری پرداخت و گفت: در سال جاری قیمت هرکیلوگرم عسل طبیعی تحت تاثیر افزایش صددرصدی نهاده‌های تولید و شرایط جوی به ۱۵۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

این مسوول تصریح کرد: در حالیکه این میزان قیمت بدون لحاظ شدن استفاده زنبوردار، کرایه حمل، تغذیه جمعیت قبل از وفور شهد ،کارگر، دارو و هزینه استقرار است ، قیمت هر عدد کندوی خالی زنبور عسل با افزایش دو برابری از ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان به ۴۰ تا ۵۵ هزار تومان افزایش یافته است .