مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ریزگردها و اختلال در جهت‌یابی زنبور عسل

ریزگردها و اختلال در جهت‌یابی زنبور عسل

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان با یبان اینکه ریزگرد ها اثر مخرب بر گرده افشانی و فتوسنتز دارد و موجب ایجاد مشکل در جهت یابی زنبور عسل می شود

اظهار داشت: نشستن خاک بر روی گیاهان و گل‌ها باعث اختلال در تولید مثل و گرده‌ افشانی گیاهان و مختل شدن زندگی زنبور عسل می‌شود.

این کارشناس کشاورزی اضافه کرد: با توجه به اینکه زندگی زنبور وابسته به طبیعت است، هر تاثیر مخربی بر طبیعت و محیط زیست بر زندگی زنبور نیز تاثیر دارد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه موضوع ریزگردها اتفاق ناگواری است که هنوز تحقیقاتی در این زمینه که نتیجه قطعی در برداشته باشد انجام نشده است.

نظرپور با بیان اینکه زنبورعسل به شدت به عوامل محیطی وابسته است و براین اساس به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر اثرات مخرب گرد و غبار هوا قرار می‌گیرد، گفت: پدیده گرد و غبار اثرات مخربی بر روی کلنی های زنبور عسل دارد و باعث کاهش کیفیت عسل می‌شود.

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان مهمترین راهکار را مهار کردن گردوغبار دانست و اظهار داشت: در این راستا دستگاه های مربوطه باید اقدامات لازم را داشته باشند تا صنعت زنبورداری با چاش مواجه نشود.