مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ریگان بستری مناسب برای پرورش زنبور عسل

ریگان بستری مناسب برای پرورش زنبور عسل

رئیس شبکه دامپزشکی ریگان با اشاره به وجود گیاهان متنوع در ریگان گفت: بسترهای مناسب برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل‌های با کیفیت در این شهرستان فراهم است.

جعفری اظهار داشت: زنبور عسل  در سلسله حیوانات و شاخه بندپایان و کلاس حشرات بوده و به عنوان یک موجود مفید در چرخه زیستی گیاهان و انسان تلقی می‌شود.

جعفری افزود: زنبور عسل علاوه بر تولیدعسل که از شهد گیاهان تهیه می‌شود گرده، موم، ژله رویال و زهر نیز تولید می‌کند که هر کدام از موارد مذکور دارای فواید خاصی برای خود زنبور و یا انسان هستند.

وی گفت: به عنوان مثال ژله رویال یا شاهانه که توسط غدد شیری زنبور ساخته و ترشح می‌شود و در دوران زندگی لاروی زنبور ملکه کاربرد دارد و برای ساختن آن زنبور ازگرده گل استفاده می‌کند.

جعفری ادامه داد: این ماده علاوه برغنی بودن از پروتئین و ویتامین‌ها دارای ترکیبات آنتی باکتریال نیز است و یا موم که توسط غدد مومی زنبور ساخته می‌شود در صنایع داروسازی (پوشش قرصها)، ساخت انواع چسب و لوازم آرایشی کاربرد دارد.

وی افزود: با این وجود مهمترین فرآورده حاصلی از پرورش زنبور عسل، عسل بوده که تقریبا ۹۵ تا ۹۹ درصد مواد جامد آن را قندها تشکیل می‌دهند که سرشار از موادمعدنی، ویتامینها و آنزیم‌های مفید است.

رئیس دامپزشکی ریگان افزود: از مهمترین فواید پرورش زنبورعسل می‌توان به نقش آن در گرده‌افشانی گیاهان اشاره نمود که عمل گرده‌افشانی بیش از۸۰ درصد گیاهان را انجام می‌دهد و باعث افزایش میزان تولید محصولات زراعی تا ۱۰ برابر میزان عادی آنها می‌شود.

جعفری اذعان داشت: نقش آن درعمل گرده‌افشانی چهار برابر سایر حشرات است و این حشره از شهد گلهای گیاهان برای تولید عسل و از گرده گل برای تولید ژله رویال و سلامت کلنی نقش دارد.

وی افزود: شهرستان ریگان به ویژه در بخش گنبکی به دلیل وجود درختان مرکبات، پرتقال، نخل، اوکالیپتوس، گیاهان شبدر و یونجه یکی از بهترین بسترهای مناسب پرورش زنبورعسل است.

جعفری گفت:  زمانیکه درخت نخل گل می‌دهد تعداد زیادی زنبور روی آنها پرواز می‌کنند این درخت یکی از گونه‌های شهدخیز تلقی می‌شود و عسل آن به رنگ کهربایی روشن با بویی مطبوع است.

وی افزود: همچنین درخت نخل همچون گیاه شبدر گرده خوبی دارد و درتولید ژله رویال زنبور اثر مثبتی دارد.

این مسئول بیان داشت: همچنین باتوجه به وجود درختان مرکبات بالاخص پرتقال در بخش گنبکی اهمیت این منطقه در این خصوص برجسته‌تر می‌شود.

جعفری اظهار داشت: عسل پرتقال با توجه به رنگ شفاف، روشن و بویی مطبوع طرفداران زیادی دارد.

وی گفت: همچنین گیاه اوکالیپتوس که عسل آن نیز به رنگ تیره است می‌تواند گونه دیگری از این عسل دراین منطقه باشد.

این مسئول یادآور شد: لذا باتوجه به وجود درختان و گیاهان مذکور، آب فراوان و برکه‌های زیبا در این شهرستان توجه ویژه به عرصه زنبورداری می‌تواند نقش مهمی در توسعه این صنعت در شهرستان داشته باشد.