مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > زمستان‌گذرانی زنبورداران تا اسفندماه

زمستان‌گذرانی زنبورداران تا اسفندماه

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران خوزستان گفت: یکی از مشکلات اصلی زنبورداران عدم تناسب قیمت تولید با قیمت تمام شده عسل است که این امر تولیدکنندگان را مجبور به افزایش قیمت تمام شده می‌کند.

کریمی عنوان‌کرد: هم‌اکنون زنبورداران در حال زمستان گذرانی هستند و برای گرم نگه‌داشتن زنبورها و جلوگیری از تلفات آن‌ها پوشش گرمی را روی کندوها قرار می‌دهند.

وی افزود: عسلی که زمستان در کندوها تولید می‌شود، فقط برای تغذیه زنبورها و زمستان گذرانی آن‌هاست، یعنی اگر زنبورداران این عسل را برداشت کنند زنبورها از بین می‌روند. زنبورداران تا اسفندماه به زمستان‌گذرانی ادامه می‌دهند و پس از آن به سمت مناطق شمالی استان که پوشش گیاهی زیادی دارد می‌رود.

رییس اتحادیه زنبورداری خوزستان ادامه‌داد: عسل تولیدی قابل برداشت مکانیزم خود را دارد که در فصل خود تولید و قابل برداشت خواهد بود. در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم عسل در بازار ۱۸ تا ۲۴ هزار تومان است.

کریمی یادآورشد: بعضی از زنبورداران زنبورهای خود را بیمه کرده‌اند و بعضی دیگر که تحت پوشش بیمه نیستند می‌توانند با مراجعه به  دفاتر بیمه کشاورزی نسبت به بیمه کردن کندوهای خود اقدام کنند.