مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > زنبورداران چهارمحال و بختیاری و تولید بهترین نوع عسل کشور

زنبورداران چهارمحال و بختیاری و تولید بهترین نوع عسل کشور

با تلاش زنبورداران استان چهارمحال و بختیاری عسل این استان به عنوان یکی از بهترین نوع عسل‌های کشور به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

در طی دوران زندگی بشر عسل همواره یکی از بهترین انواع مواد غذایی بوده است که علاوه بر انرژی بخشی و دارا بودن انواع ویتامین‌ها نظیر تیامین‌، ریبوفلاوین‌، اسیدنیکوتینک‌، اسید اسکوربیک‌، پیریدوکسین و ویتامین کا دارای خواص پزشکی بیشماری هم بوده است.

چنان که خداوند کریم در سوره مبارکه نحل، آیه ۶۹ می‌فرماید: “… فیه شفاء للناس… ” در آن درمان بیماری‌های مردم است… .

یکی از کارشناسان تغذیه درمورد سابقه مصرف دارویی عسل گفت: از زمان‌های دور مردم عادی از عسل برای بیماری‌های پوستی سود برده‌اند و این ماده که توسط زنبور عسل از شهد گل‌ها تهیه می‌شود و بهترین نوع آن از گل‌های صحرایی به ویژه گون تهیه می‌‌شود و در درمان بیماری‌های دستگاه تنفسی و عفونت‌های ناحیه حلق به کار می‌برند.

اسدی افزود: هم اینک این ماده غذایی در انواع کرم‌های آرایشی به کار می‌رود و در درمان بیماری‌های قلبی و عفونی و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز به کار می‌رود و می‌تواند جایگزینی مناسب برای شکر در مصارف روزانه باشد.

معاون بهبود تولیدات دامی اداره کل جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری هم گفت: امسال در استان چهارمحال و بختیاری از ۱۴۰ هزار کندوی زنبور عسل بیش از ۶۵۰ تن عسل کوهی برداشت و روانه بازار مصرف شده است که به علت رطوبت ۱۳ درصدی جزء بهترین عسل های تولیدی کشور است.

‌هیبتیان با اعلام سرانه مصرف نیم کیلو‌گرم عسل در استان چهارمحال و بختیاری افزود: وجود بیش از ۳۵۰ گونه گیاه دارویی منحصر به فرد در ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری و فعالیت هزار و ۴۰۰ نفر در زمینه تولید عسل و هوای مطبوع این استان، زمینه را برای حضور در جمع پیشگامان بهترین عسل کشور فراهم کرده است.

وی استان‌های اصـفهان، تهران و کشورهای حاشیه خلیج فارس را از مهم‌ترین بازارهای هدف فروش عسل استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد.‌