مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > زنبورداری بی نیاز از نهاده های وارداتی

زنبورداری بی نیاز از نهاده های وارداتی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از وجود ۳۴۶ هزار و ۹۳ کلنی زنبور عسل مدرن و بومی در این استان خبر داد.

نگهدار با اشاره به این که بر اساس آخرین سرشماری که توسط این معاونت و با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و اتحادیه زنبورداران استان مازندران در ۱۸ شهرستان صورت گرفت افزود : بر طبق این سرشماری تعداد ۳۴۶ هزار و ۹۳ کلنی زنبور عسل مدرن و بومی در استان وجود دارد که از این تعداد تنها ۱۵۶۲ کلی بومی و مابقی (۳۴۴ هزار و ۵۳۱ کلنی) مدرن می‌باشند.

وی با بیان این که در پیش از انقلاب اسلامی ، نگهداری زنبور عسل صنعتی در استان مازندران محدود و بیشتر به صورت سنتی پرورش داده می‌شد افزود‌: در یک دهه پس از انقلاب اسلامی بیش از ۵۰ هزار کندوی بومی استان به کندوهای صنعتی تبدیل شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت زنبورستان‌های استان توسط ۳۸۲۸ نفر زنبوردار پرورش و نگهداری می‌شوند و تعداد ۱۶۶۶ نفر نیز به عنوان زنبوربان و با کارگر جذب این حرفه شدند و این در حالی است که زنبورداری از گروه شغل‌هایی است که وابستگی خارجی ندارد و همه نیازهای این حرفه در کشور مهیا است.

نگهدار با اشاره به تولید یک میلیون و ۹۳۴ هزار و ۳۶۰ کیلوگرم عسل در استان اظهار داشت‌: چنانچه دولت سرمایه در گردش کافی با توجه به نیازمندی‌های اولیه را در اختیار زنبورداران قرار دهد، می‌توان فرصت‌های شغلی بیشتری را در بخش پرورش زنبور عسل و تولید ملکه فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد بر اساس سرشماری‌، شهرستان بابل با داشتن ۱۱۴ هزار و ۶۳۵ کلنی زنبور عسل رتبه نخست را در استان مازندران به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرد با توجه به بارش‌های پائیز و زمستان امسال‌، محصولات زنبورداری در سال آینده از رشد قابل توجه ای برخوردار شود.