مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > سرشماری کندوهای زنبور عسل در چهار محال و بختیاری

سرشماری کندوهای زنبور عسل در چهار محال و بختیاری

معاون بهبود تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، از اجرای طرح سرشماری سالیانه کندوهای زنبور عسل، همزمان با سراسر کشور در این استان خبر داد.

هیبتیان افزود: این طرح سراسری، از ششم مهرماه امسال، به مدت یک هفته اجراء می‌شود.

وی گفت: سرشماری سالیانه کندوهای زنبور عسل، با هدف آمارگیری از تعداد کندوهای مدرن و بومی و استقرار و پراکنش آنها در استان، و همچنین کندوهای زنبورداران مهاجر و بررسی وضعیت سلامت زنبورها، بیماری‌های احتمالی و خسارت‌های وارده بر اثر حمله آفات به کندوها، و همچنین برنامه‌ریزی برای توسعه تولید و اشتغال در این زمینه انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری افزود: در این آمار گیری، کندوها و میزان برداشت عسل سالانه، و همچنین مشخصات و آدرس تولید‌کننده هم جمع‌آوری می‌شود که می‌تواند مبنای برنامه‌ریزی‌های استانی و کشوری در امور زنبور‌داری باشد.

هیبتیان، ایجاد زمینه و امکان تمدید دفترچه های زنبورداری و عضویت در اتحادیه زنبورداران‌ و همچنین بهره مندی از مزایای بیمه تأمین اجتماعی را از دیگر مزایای طرح سرشماری کندوها عنوان کرد.

وی تأکید کرد: هرگونه نقل و انتقال کندوها در استان، در زمان سرشماری ممنوع است.

معاون بهبود تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، از زنبورداران خواست؛ در هنگام اجرای طرح سرشماری، کارت شناسایی ملی خود را به همراه داشته باشند.