پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | "شاه انگبین" راهی برای افزایش درآمد زنبورداران
امروز: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > “شاه انگبین” راهی برای افزایش درآمد زنبورداران

“شاه انگبین” راهی برای افزایش درآمد زنبورداران

ژله رویال که در فارسی به آن ‘شاه انگبین’ می‌ گویند ماده ای است گرانبها که تولید آموزش آن به زنبورداران بسیار مهم است زیرا این ماده هم درمانی است برای افزایش درآمد و هم دارویی برای ده‌ها درد است.

یکی از محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و علوم دامی کشور روز شنبه در دوره آموزشی ژله رویال که با حضور ۴۰ زنبوردار حرفه ای شهرستان‌های سقز، بانه و دیواندره در جهاد کشاورزی سقز برگزار شد افزود: قیمت هر گرم از ژله رویال که به اکسیر جوانی شهره است بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار ریال است.

دکتر ناصر تاج آبادی که در این دوره زنبورداران را با جدیدترین روش‌های تولید ژل رویال آشنا کرد، گفت: این ژل یک ماده غذایی بسیار ارزشمند و داروئی است که در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و بیماری‌ها از جمله کاهش چربی خون، تنظیم هورمون‌ها، کمک به باروری و تسریع در بهبود ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتها آور، رفع خستگی رگ‌ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و جلوگیری از پیری زود رس بسیار مؤثر است.

وی اظهار کرد: این ماده از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان ترشح می‌شود و با بزاق دهان آنها مخلوط می‌گردد.

وی ادامه داد: این ژل خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند است که تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار می‌‌گیرد ولی زنبور ملکه همیشه از این ماده تغذیه می‌شود.
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز هم با بیان اینکه این دوره با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی برگزار شد، هدف از تشکیل آن را افزایش سطح آگاهی زنبورداران حرفه ای و توسعه تولیدات جانبی صنعت زنبورداری برشمرد.

محمد پیشداد با اظهار اینکه سقز دارای یک هزار و ۲۱ نفر زنبوردار با ۴۱ هزار کندوی مدرن و بومی است یادآور شد: تعداد دو هزار و ۴۰۰ نفر در این شهرستان به صورت مستقیم و غیر مستقیم در امر زنبور داری مشغول به کار هستند و سالیانه ۲۰۸ تن عسل تولید می شود.

سقز در ۱۹۰ کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.