پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | شرایط نامناسب جوی یکی از عوامل خسارت زنبورداران
امروز: ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > شرایط نامناسب جوی یکی از عوامل خسارت زنبورداران

شرایط نامناسب جوی یکی از عوامل خسارت زنبورداران

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به وابستگی شدید زنبور عسل به شرایط محیطی و تاثیر گذاری آن در تولید محصول عسل در کندوها گفت: زمستان طولانی به همراه سرمای شدید، نوسانات دمایی درسال گذشته و بهار امسال، از عمده دلایل خسارات وارده به کلنی‌های کندوی زنبورعسل محسوب می‌شوند.

عبدالهی  در حاشیه نشست مشترک کارگروه تخصصی خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی با اشاره به میزان خسارات وارده به زنبورستان‌های استان گفت: با بررسی‌های انجام یافته توسط گروه کارشناسی متشکل از نمایندگان اتحادیه زنبورداران، اداره کل دامپزشکی، صندوق بیمه کشاورزی و معاونت بهبود تولیدات دامی در مناطق مردانقم از توابع شهرستان کلیبر ، بخش سیه‌رود از توابع شهرستان جلفا وبخش‌هایی ازشهرستان مرند و دیگر مناطق پرورش زنبور عسل، میزان خسارات وارده به کندوها۳۰ درصد برآورد شده است.

وی همچنین از اقدامات انجام گرفته توسط این معاونت برای جبران خسارات وارده به بهره برداران این بخش تولیدی خبر داده و افزود: افزایش آگاهی‌های فنی- علمی زنبورداران به منظور افزایش توان آنان در مقابله با شرایط بحرانی در قالب برگزاری دوره‌های آموزشی، ارائه جزوات تخصصی و در کنار آن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از طریق رسانه های ارتباطی استان، از جمله اقدامات انجام یافته در کنار پیگیری موضوع از طریق دستگاه‌های ذیربط بوده است.

عبدالهی در ادامه با اشاره به شرایط مساعد آب و هوایی در مناطق ییلاقی استان در فصل پرورش زنبور عسل گفت : خوشبختانه کندوها با زایش بموقع، خسارت وارده به زنبورستانها را جبران نموده و پیش‌بینی می‌شود امسال بالای ۸ هزارتن محصول عسل در آذربایجان شرقی برداشت شود.

عیسی مرادی کریمی، معاون فنی اداره کل دامپزشکی استان نیز ، فقر منابع پروتئینی (گرده گل) در داخل کندوها و بیماری فروپاشی کلنی‌های زنبور عسل(ccd) را، از دیگر علل تلفات کندوهای عسل در آذربایجان شرقی ذکر نمود.

وی در پایان گفت:بر اساس آخرین آمار سر شماری انجام گرفته‌، آذربایجان شرقی با دارا بودن ۶۰۶ هزار و ۸۹۴ کندوی مدرن و ۲۳۷ هزار و۷۰۰ کندوی سنتی، اولین استان از نظر تعداد کندو و دومین استان کشور در تولید عسل محسوب می‌شود. تولید این محصول درآذربایجان شرقی طی سال جاری، ۷ هزار و ۹۲۳ تن بوده است.