مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > شمارش کندوهای زنبور عسل در آذربایجان غربی

شمارش کندوهای زنبور عسل در آذربایجان غربی

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از اجرای طرح آمارگیری زنبوعسل از ابتدای مهر ماه سالجاری در استان خبر داد.

بستانچی از اجرای طرح آمارگیری سالانه زنبورعسل از اول مهر ماه سالجاری بهمدت ۶ روز همزمان با سراسر کشور خبر داد و افزود: طرحهای آمارگیری بر خلاف آمارهای کارشناسی نیازمند صرف وقت زیاد، تامین اعتبار لازم، داشتن نیروی انسانی مجرب و متخصص در بخش آمارگیری کشاورزی همراه با عملیات میدانی است.

وی گردآوری آمار و اطلاعات زنبورستانها، به هنگام کردن چارچوبهای زنبورستانها، میزان تولید عسل، تعداد کلنی و کندوهای مدرن و بومی را از اهداف اصلی اجرای این طرح دانست و اظهار داشت: برای اینکه نتایج طرح آمارگیری مورد اعتماد باشد تمام فعالیتها از جمع ‌آوری گرفته تا استخراج ‌باید با دقت و کیفیت قابل قبول ارائه شود.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی شهرستان خوی را قطب تولید عسل در ایران عنوان و با اشاره به تولید بالغ بر ۹ هزار تن عسل در این شهرستان طی سالجاری، اضافه کرد: هم اکنون ۷۹۵هزار و ۸۵۳ کندوی زنبور عسل در آذربایجان غربی وجود دارد که از این تعداد ۷۰۵ هزار کندوی مدرن و مابقی نیز بومی هستند.

بستانچی با اشاره به اینکه در خوی نیز ۲۹۷ هزار کندوی زنبور عسل فعال بوده که از این تعداد ۲۸۱ هزار کندو مدرن و بقیه کندوی بومی هستند، ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده امسال بالغ بر ۱۴ هزار تن عسل در  سطح استان معادل ۳۰ درصد عسل کشور تولید می‌شود که سرانه تولید عسل در استان ۲۳ کیلو بوده و ۵ هزار زنبوردار به طور مستقیم در این امر فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد کندوهای آذربایجان غربی و بیش از ۸ درصد از کندوهای کشور در زنبورستانهای خوی جای گرفته، ادامه داد: ۱۸ درصد عسل تولید شده در کشور از زنبورستان‌های خوی به دست می‌آید و این شهرستان در زمینه تولید عسل رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است.