مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > صادرات عسل خراسان به ۸ کشور جهان

صادرات عسل خراسان به ۸ کشور جهان

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی از صادرات عسل به هشت کشور عربستان، امارات، کویت، قطر، عراق، مالزی، برونئی و افغانستان خبر داد.

دکتر مرگان ازغدی با صدور مجوز بهداشتی توسط اداره کل دامپزشکی استان از ابتدای سال جاری ۱۶۸ هزار کیلوگرم عسل از استان خراسان رضوی به کشورهای عربستان، امارات، کویت، قطر، عراق، مالزی، برونئی و افغانستان صادر شده که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته است.

وی ضمن اعلام آمادگی این اداره کل جهت ارائه خدمات به صادرکنندگان عسل و زنبورداران استان، توصیه هایی هم به زنبورداران جهت رعایت بهداشت پرورش داشته و گفت: داشتن کلنی های قوی با ملکه جوان، رعایت حریم زنبورستان‌ها، بازدید و مراقبت منظم از زنبوران، تغذیه صحیح و کافی، پرهیز از تعذیه با عسل‌های ناشناخته، انجام ضدعفونی درست و موثر، درجه حرارت و رطوبت مناسب، عدم تعوض قاب‌های یک کلنی با کلنی دیگر، پیشگیری از مسمومیت حاصله از سموم و ردیابی بیماریها در پیشگیری از بیماری و تلفات در زنبوران موثر می‌باشد.

دکتر مرگان ازغدی از زنبورداران استان خواست تا در صورت بروز بیماری و هرگونه تلفات غیرعادی زنبورها به شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌های استان مراجعه کنند.

یادآوری می‌شود: استان خراسان رضوی با بیش از ۱۲۰ هزار کندوی زنبورعسل رتبه ۱۱ و تولید بیش از ۷۰۰ تن عسل رتبه ۱۳ را در سطح کشور دارا می‌باشد.