مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > صادرات ۳۰% عسل چهار و محال بختیاری

صادرات ۳۰% عسل چهار و محال بختیاری

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۰ درصد عسل تولیدی در این استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورها صادر می‎شود.

هیبتیان اظهار داشت: این استان به واسطه برخورداری از امکانات و قابلیت‌های بسیار از جمله دارا بودن بیش از ۴۰۰ گونه گیاه دارویی و رطوبت‌پذیری ۱۳۰ درصدی پتانسیل بالایی در تولید عسل مرغوب دارد.

وی با اشاره به کیفیت و مرغوبیت عسل تولیدی این استان، گفت: عسل تولیدی این استان در حال حاضر از کیفیت بسیار بالایی در بین سایر استان‌های کشور برخوردار است، به‌طوری که ۳۰ درصد از این محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی کشورهای اروپایی از جمله کویت، عراق، عربستان و آلمان صادر می‌شود.

هیبتیان ادامه داد: تست عسل تولیدی این استان با دستگاه سنجش ساکارز مهر تأییدی بر مرغوبیت تولیدات این استان دارد، به‌طوری که با تست این محصول ساکارز پنج درصد بدست آمده است که نشان از استاندارد بودن عسل تولیدی این استان دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به راه تشخیص عسل طبیعی، گفت: چنانچه عسل تولید شده رس داشته باشد، صد درصد طبیعی است در غیر این صورت محصول تولیدی غیر استاندارد است.

وی تعداد زنبورداران این استان را یک هزار و ۲۳۱ نفر برشمرد و اضافه کرد: با آغاز آمارگیری از زنبورداران این استان که از نخستین روز مهر ماه سال‌جاری آغاز می‎شود، می‎توان آمار دقیقی از تعداد زنبورداران این استان بدست آورد.