مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ضربه زدن به جایگاه عسل سبلان با فروش شربت

ضربه زدن به جایگاه عسل سبلان با فروش شربت

معاون برنامه‌ریزی استاندار اردبیل گفت: فروش شربت و مربا به جای عسل طبیعی سبلان ضربه مهلک به عرصه تولید استانی و جایگاه ممتاز این خطه در تولید و عرضه عسل خالص است.

عاملی در جلسه کارگروه توسعه کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: باید بحث عسل تقلبی به سرعت تعیین تکلیف شود ولی هیچ یک از نهادهای نظارتی و بهداشتی عهده‌دار برخورد با عرضه‌کنندگان عسل تقلبی و غیر استاندارد نیست.

وی با بیان اینکه مجموعه بهداشت مدعی است ما در داخل شهر متولی نظارت هستیم و فروش عسل بین‌راهی از عهده مسئولیت ما خارج است، افزود: استاندارد و دامپزشکی نیز مدعی هستند بر مجموعه‌های تولیدی مجوزدار و مرحله تولید خام محصول نظارت دارند و خارج از این قاعده هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرند.

این مسئول بیان داشت: با این وضعیت معلوم نیست چه ارگان و نهادی باید با عرضه‌کنندگان عسل تقلبی که ضربه‌ای مهلک به هویت تولیدی عسل در اردبیل وارد می‌کنند برخورد کرده و ناظر بر احوال آنها باشد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار اردبیل گفت: در این زمینه باید مسئولیت‌ها مشخص شده و ما ناظر بر تولید، بسته‌بندی، عرضه و بازاریابی باشیم تا اجازه ندهیم عسل تقلبی وارد مجموعه‌های فروشگاهی و عرضه ما شود.

پوشش بیمه‌ای زنبور‌داران انحرافات پرداخت تسهیلات را به حداقل می‌رساند

عاملی در ادامه ابراز داشت: پیش از این هر شهرستان بر اساس سلیقه خود در پرداخت تسهیلات و توسعه زنبور‌داری عمل می‌کرد که این امر معایب و مزایایی داشت که متولیان تصمیم گرفتند در این زمینه یکسان‌سازی اقدامات نظارتی و سیاست‌گذاری‌های حمایتی را داشته باشند.

وی تصریح کرد: زمانی انحرافات پرداخت تسهیلاتی بخش زنبور‌داری به حداقل می‌رسد که ما قادر باشیم با تعیین ضوابط و مقررات به ویژه تقویت حوزه بیمه زنبور‌داری ضریب اطمینان را بالا برده و جلوی برخی از سوء استفاده‌ها و انحرافات در توسعه این بخش را بگیریم.

این مسئول افزود: بهتر است مقررات جدید بر اساس معیارهای صحیح و قانونی به پیش برود تا علاوه بر تولید عسل خالص و طبیعی شاهد کاسته شدن از مشکلات و نارسایی‌ها در این حوزه باشیم.

معاون برنامه‌ریزی استاندار اردبیل موضوع سر‌شماری از زنبور‌داران و کلنی‌ها را یادآور شد و اظهار داشت: در این زمینه در فصل بهار و تابستان می‌توانیم آمارگیری منسجم و قابل اتکایی را شاهد باشیم.