مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ظرفیت‌های صنعت زنبورداری در اشتغال‌زایی

ظرفیت‌های صنعت زنبورداری در اشتغال‌زایی

عسل سبلان به سبب تنوع پوشش گیاهی و گل‌هایی مثل گون، آویشن و بابونه موجود در دامنه سبلان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

این عسل که به نام عسل سبلان از شهرت خاصی در ایران و جهان برخوردار است، بنا به خاصیت شفا بخشی که دارد دستگاه گوارش را ضدعفونی می کند و باعث التیام زخم معده می‌شود، همچنین در درمان بیماری هایی چون عصبی، قلبی، استخوانی، کلیوی و رماتیسم بسیار مفیداست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل می گوید: این استان از میان ۳۲ استان کشور رتبه سوم را در زمینه تولید عسل دارد و ۵ درصد عسل تولیدی کشور از زنبورستان های این استان استحصال می‌شود.

عبدایمانی متوسط عملکرد تولید عسل از هر کندو را در استان اردبیل ۲۱ کیلوگرم بیان می‌کند و می‌گوید: هرچند از این لحاظ در رتبه اول کشوری قرار داریم اما به این میزان تولید قانع نیستیم و تلاش می‌کنیم تولیدکنندگان و فعالان این عرصه را به تولیدکیفی و کمی افزون‌تر ترغیب و تشویق کنیم.

وی بحث آموزش بهره‌ برداران و فعالان رشته زنبورداری را یکی از اولویت‌های مرکز ترویج و آموزش جهاد کشاورزی می داند و می افزاید: هرچند ما در این حوزه با مشکلات کمبود اعتبار و بی رغبتی فعالان بخش به حوزه آموزش و ترویج روبرو هستیم اما انتظار می‌رود دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای زنبورداران استان در نظر گرفته شود.