مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > عسل تقلبی تهدیدی برای زنبورداران همدان

عسل تقلبی تهدیدی برای زنبورداران همدان

مدیر امورطیور و زنبورعسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: وجود عسل‌های تقلبی در بازارعسل استان را تهدید می‌کند.

محمد نظرپور اظهارکرد: وجود عسل‌های تقلبی در بازار از مشکلات اساسی زنبورداران است که جا دارد دستگاه‌های متولی چون دانشگاه علوم پزشکی برای حل این معضل وارد عمل شوند.

وی ادامه داد: فعالیت زنبورعسل به آب وهوا و اقلیم مناسب بستگی دارد به نحوی که در صورت وجود دشت‌های سبز و آب و هوای مناسب عسل با کیفیتی تولید می‌شود.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه واحدهای پرورش زنبور عسل به صورت سنتی و صنعتی فعالیت می‌کنند، یادآور شد: عسل‌هایی که در واحدهای صنعتی تولید می‌شود از نظر وزنی بالا و قیمت پایینی دارند و این درحالیست که عسل‌های تولید واحدهای سنتی با وجود تولید با حجم کم، عسل باکیفیتی تولید می‌کنند.

نظرپور با بیان این که سال گذشته به علت گرما و گرد وغبار سال خوبی برای زنبورداران نبود، گفت: سال پیش ۹۱۸ تن عسل در استان تولید شد که رتبه نهم کشور را کسب کردیم.

به گفته وی، نیمی از عسل در واحدهای سنتی و بقیه در واحدهای صنعتی تولید می‌شود.

مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۵۰۰ تن عسل در استان تولید شود.

نظرپور با اشاره به افزایش تولید عسل در سال‌جاری، اظهار کرد: سرانه مصرف در استان به ازای هر نفر ۶۰۰ گرم است.

وی درباره شمار زنبورداران فعال استان گفت: در استان ۱۹۹۵زنبوردار فعالیت می‌کنند که ۳.۲۳ درصد از زنبورداران کشور را در برمی‌گیرد و از این نظر رتبه ۱۰ کشور را داریم.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان تصریح کرد: ۱۷۰ هزار کلنی زنبور عسل در استان وجود دارد که استان از این نظر رتبه هشتم کشور را دارد.