مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > عسل تولیدشده خراسان‌شمالی محصولی سالم است

عسل تولیدشده خراسان‌شمالی محصولی سالم است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌شمالی گفت: مشکل اصلی زنبورداران این استان در شرایط کنونی نداشتن تشکل‌های قوی، عدم خرید تضمینی عسل و سیستم درجه‌بندی و قیمت‌گذاری مناسب این محصولات در بازار است.

وسلی‌نیا، اظهار کرد: افزایش تولید عسل، اصلاح جمعیت‌های موجود و افزایش پتانسیل تولید، بیمه زنبورداران و بیمه کلنی‌های زنبور عسل از برنامه‌های در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۲۰ تن عسل در استان تولید شود، گفت: عسل تولید شده توسط زنبورعسل و زنبورداران این استان محصول سالم است.

توسلی‌نیا میزان تولید عسل از کلنی‌های زنبورعسل استان را در سال گذشته ۴۰۶ تن و در سال ۸۹، ۲۷۰ تن برشمرد و افزود: علت افزایش میزان تولید در سال گذشته بهبود شرایط دمایی و بارش باران بوده است.

این مسوول لازمه تشکیل اتحادیه زنبورداران در استان و تشکیل حداقل چهار تعاونی زنبورداران در سطح شهرستان‌ها را ضروری دانست و گفت: تاکنون پنج تعاونی زنبورداری در استان تشکیل شده است.

وی ادامه داد: لازمه تشکیل اتحادیه، ارائه گزارش فعالیت این تعاونی‌ها و تراز مالی سال گذشته آنها به سازمان تعاون روستایی است که در صورت ارائه توسط تعاونی‌ها اتحادیه تشکیل می‌شود.

توسلی‌نیا خاطرنشان کرد: یک واحد بسته‌بندی عسل در شهرستان مانه و سملقان آماده بهره‌برداری است و سایر واحدهایی که در استان مشغول بسته‌بندی هستند نیز به صورت کارگاه‌های سنتی بوده و فاقد مجوز رسمی فعالیت از این سازمان هستند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌شمالی گفت: شمار کلنی‌های زنبورعسل برآورد شده در این استان در سال گذشته ۷۴ هزار کلنی بوده است.