مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > عسل خمین نیازمند حمایت

عسل خمین نیازمند حمایت

شهرستان خمین با تولید سالانه بیش از ۴۰۰ تن عسل قطب تولید این محصول در استان مرکزی است اما فقط ۲۵ تا ۳۰ درصد عسل جمع آوری شده این شهرستان، بسته بندی و فرآوری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خمین با اشاره به اینکه عسل فرآوری شده به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود می‌افزاید: مابقی عسل‌ها به صورت خام به استان‌های همجوار ارسال می‌شود.

جعفری می‌گوید: از ۹ کارگاه احداث شده فرآوری عسل در شهرستان خمین، شش کارگاه فعال است و با توجه به حجم فرآوری و بسته‌بندی در این کارگاههای فعال، به کارکنان آن فشار کاری بالایی وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه عسل خمین در حوزه خلیج فارس، خاورمیانه و آسیای میانه و آسیای جنوب شرقی بازار مناسبی دارد تصریح کرد: حمایت از بسته‌بندی و فرآوری عسل خمین و توجه به کارگاههای این شهرستان و فعال سازی آن به حفظ بازار خارجی کمک می‌کند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خمین ادامه داد: در صورت پرداخت تسهیلات و توسعه کارگاه‌ها هر واحد بسته بندی ظرفیت اشتغال زایی ۵۰ نفر را دارد.

کارشناس امور دام جهاد کشاورزی خمین هم می‌گوید: هم اکنون ۲۶ هزار کلنی زنبور عسل در این شهرستان وجود داشته و ۱۷۰ نفر زنبوردار هم فعالیت دارند.

رضایی افزود: پارسال بیش از ۱۰ درصد عسل تولیدی خمین با ارزش یک میلیارد ریال به کشورهای عراق، بحرین ، کویت و دبی ارسال شد.

میانگین تولید هر کندو در خمین ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم است.

یکی از کارآفرینان و مدیر یک کارگاه بسته بندی عسل در خمین می گوید: ۱۵ سال است که در امر جمع آوری و بسته بندی عسل فعالیت دارد.

صمدی، سرمایه گذاری اولیه کارگاه خود را ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و می افزاید: اکنون میزان سرمایه گذاری‌ام به ۳۰ میلیارد ریال افزایش یافته و با توسعه کارگاه برای ۸۵ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کردم اما برای ادامه راه نیازمند حمایت هستم.

این کارآفرین ادامه می‌دهد: برای توسعه و تجهیز کارگاه به دستگاه‌های اتوماتیک و مدرن، نیاز به پنج میلیارد ریال تهسیلات بانکی است.

صمدی در کارگاه خود سالانه ۳۰ تا ۴۰ تن عسل فرآوری شده به ارزش یک میلیارد ریال به کشورهای دبی، مالزی و آفریقای جنوبی صادر می‌کند.

غلامی از دیگر کارآفرینان این شهرستان با اشاره به این که ۴۵ سال سابقه فعالیت در زمینه زنبورداری در خمین دارد، می‌گوید: با راه اندازی کارگاه جمع آوری و بسته‌بندی عسل اکنون‌، زمینه اشتغال ۳۰ نفر را فراهم کرده ام که با حمایت مسئولان قادر به ایجاد ۲۰۰ فرصت شغلی جدید و فرآوری عسل خمین و استان‌های همجوار هستم.

‌غلامی از دیگر تولیدکنندگان خمین، با بیان اینکه عسل تولیدی خمین دارای استاندارد برای حضور در بازارهای جهانی است ،شایعات مبنی بر استفاده زنبورداران از شکر برای تولید عسل را رد کرد.

وی گفت: این شایعات صحت ندارد چرا که زنبور هنگامی که از شکر استفاده می‌کند این شکر در بزاقش حل و طی انجام عملیاتی به عسل تبدیل می‌شود که اگر آن را به آزمایشگاه برای آزمایش ارائه شود قند آن زیر ۵ درصد است.

حسینی مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی هم می‌گوید: کنه واروار یکی از مشکلات عمده زنبورداری است که با ارائه داروهای لازم این آفت تحت کنترل درآمده و مشکلی در قطب تولیدعسل خمین وجود ندارد.

اکنون صدها رقم گل در ایران وجود دارد که منشا مزه‌های متفاوت عسل است و در عسل تولیدی خمین به دلیل خاصیت‌های دارویی آویشن از این نوع گل برای تامین شهد زنبورها استفاده می‌شود از سوی دیگر زنبورها از گل و گیاهان زاگرس تغذیه می‌کنند.

سالانه در استان مرکزی بیش از ۷۰۰ تن عسل تولید می شود که بیش از نیمی از آن در خمین تولید می‌شود.

به گفته مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی این میزان عسل از ۹۱ هزار کلنی زنبور عسل برداشت می‌شود.

علاوه بر مشکلات فراوری عسل در استان مرکزی، مسائلی تولید عسل را تهدید می‌کند.

بیشترین تولید عسل در استان مرکزی را مجید آذر در خمین دارد، او می گوید: بروز خشکسالی و کم شدن رویش گیاهان مرتعی و نیز پدیده گرد و غبار درسالهای اخیر تاثیر منفی‌ای بر تولید عسل دارد.

وی می‌افزاید: در صورت رفع موانع، می‌توان میزان تولید را تا دو برابر افزایش داد.

آذر ادامه داد: توزیع هزار و ۵۰۰ ملکه اصلاح شده زنبور عسل بین زنبورداران از اقدامات اساسی بود که امسال انجام شد و ارتقای کمی و کیفی تولید را در استان به همراه داشته است.

اکنون هزار و ۲۰۰ نفر در بخش زنبورداری استان مرکزی فعالیت دارند که توجه به این بخش نه تنها تولید را که اشتغال را دو برابر می‌کند.