پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | عسل زرشک و عناب محصولات مختص خراسان جنوبی
امروز: ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > عسل زرشک و عناب محصولات مختص خراسان جنوبی

عسل زرشک و عناب محصولات مختص خراسان جنوبی

مدیر عامل اتحادیه زنبورداران خراسان جنوبی با بیان اینکه از سال ۶۹ حرفه زنبورداری را آغاز کرده است، گفت: هم‌اکنون دارای یک ‌هزار و ۲۸۰ کندو هستم.

یوسفی‌فر ادامه داد: خراسان جنوبی رتبه نخست را در جشنواره عسل ایران کسب کرده است.

وی با بیان اینکه عسل زرشک و عناب مجصولات عسل مختص به خراسان جنوبی است، افزود: در کوه‌های باقران بیرجند عسل خارشتر، یونجه، کلپوره، اسطوخودوس نیز تولید می‌شود.

زنبوردار نمونه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه گل برای جمع‌آوری شهد زنبور عسل در تمام ایام سال در یک منطقه وجود ندارد، ابراز داشت: کندوهای زنبور عسل در خراسان جنوبی به طور متوسط شش مرتبه در تمام کشور برای جمع‌آوری شهد گل و تولید عسل کوچ داده می‌شوند.

آنالیز عسل برای تشخیص طبیعی بودن آن

یوسفی‌فر اذعان داشت: عسل اصل را تنها با آنالیز عسل در آزمایشگاه‌های مواد غذایی می‌توان از عسل غیرطبیعی تشخیص داد.

وی با بیان اینکه بیشتر مشکلات زنبورداران خراسان جنوبی با کمک بانک‌های عامل و جهاد کشاورزی حل شده است، خاطرنشان کرد: تنها مشکلی که زنبورداران در حال حاضر با آن روبرو هستند زنبور قرمز یا گاوی و مرغ زنبورخوار است که باید زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار ‌گیرد تا این بیمه بتواند خسارت وارد شده به زنبورداران را جبران کند.

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور و زنبورعسل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به بیماری‌های شایع در بین زنبورها اظهار کرد: از جمله بیماری‌های شایع زنبور عسل در خراسان جنوبی بیماری واروازیس یا آلودگی به کنه واروا است.