مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > علت فرار زنبوران عسل!؟

علت فرار زنبوران عسل!؟

معاون بهبود امور دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از تولید سالانه بیش از یک هزار تن عسل در استان خبر داد.

هیبتیان با اشاره به شرایط و اقلیم مناسب استان برای پرورش زنبور، افزود: هم اکنون بیش از ۱۷۰هزار کندوی زنبورعسل متعلق به زنبورداران بومی، در استان تولید عسل می‌کنند.

وی با اشاره به تولید سالانه بیش از یک هزار تن عسل در استان، تصریح کرد: هرچند تعداد کندوها در استان افزایش یافته است اما امسال کاهش محصول عسل در استان پیش‌بینی می‌شود.

هیبتیان به تشریح مشکلات زنبورداران استان پرداخت و اختلال پرواز زنبوران به واسطه توسعه خط موبایل را از مهم‌ترین مشکلات این حوزه که موجب شیوع بیماری CCD در زنبوران و فرار آنان از کندوها می‌شود، عنوان کرد.

معاون بهبود امور دامی جهادکشاورزی بادهای بهاری، خشکسالی، وجود ریزگردها و گرمای هوا را از دیگر مشکلات زنبورداران برشمرد و گفت: این عوامل نقش مؤثری در کاهش تولید محصول عسل دارند.

وی با اشاره به مهاجرت زنبورداران دیگر استان‌ها به چهارمحال و بختیاری به واسطه هوای مطلوب این استان، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۳۰ هزار کندو توسط زنبورداران مهاجر از سایر مناطق وارد استان شود.

هیبتیان هم‌چنین از سرشماری کندوها از ۶ تا۱۱ مهرماه سال جاری همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: زنبورداران موظف هستند تا قبل از این تاریخ محل استقرار کندوها را به سازمان جهادکشاورزی گزارش داده تا از طریق این آمارگیری، تعداد زنبورداران، وضعیت کندوها و میزان تولید عسل در استان مشخص شود.

معاون بهبود امور دامی جهاد کشاورزی هم‌چنین با تأکید بر ضرورت بیمه شدن زنبورداران، تصریح کرد: زنبورداران با توجه به شرایط و مشکلات کاری که دارند خطراتی چون گزش حشرات، مارگزیدگی و تصادفات، آنها را تهدید می‌کند لذا می‌طلبد آنها تحت حمایت بیمه قرار گیرند.

به گفته وی، در همین راستا از سال گذشته از اعتبارات هدفمندشدن یارانه‌ها اعتباراتی برای بیمه زنبورداران در نظر گرفته شد که زنبورداران می‌توانند دفترچه بیمه تأمین اجتماعی بگیرند؛ هم‌چنین خانواده این افراد نیز می‌توانند از خدمات این بیمه بهره‌مند شوند.

هیبتیان خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در لیست سرشماری و عضویت در شرکت تعاونی زنبورداران از ملزومات دریافت دفترچه بیمه زنبورداری است.