مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فارس رتبه پنجم در تولید عسل کشور

فارس رتبه پنجم در تولید عسل کشور

استان فارس در تولید عسل بعد از آذربایجان غربی، آذر بایجان شرقی، گیلان و اردبیل رتبه پنجم کشور را دارا است. عمده عسل فارس در شهرهای سپیدان، اقلید، آباده فراشبند، قیروکارزین، فیروزآباد، داراب، لار، لامرد و ممسنی و شیراز تولید می‌شود.

با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان فارس عسل بسته به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می‌کند از نظر مزه و مواد معدنی متفاوت است از جمله انواع آن عسل مرکبات معروف به عسل نارنج، گون، کنار و گیاهان ترکیبی است که مرغوب ترین آن عسل گون و کنار دارای ۲و نیم درصد قند ساکارز است.

تولید عسل در استان فارس ۳۵ درصد افزایش داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه زنبورداران فارس ۳ هزار و ۶۰۰ تن عسل از کندوهای خود برداشت کردند گفت: این میزان در مقایسه با سالهای گذشته ۳۵ درصد افزایش تولید داشته است.

فارس ۴۲۰ کلنی زنبور دارد و تولید عسل در استان فارس برای ۴ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

خرد ادامه داد: برای حمایت از زنبورداران این استان تاکنون ۸۰ نفر آنها بیمه شده‌اند و بیمه بقیه نیز در دست اقدام است و تسهیلات در قالب حمایت از بخش تولید عسل با سود ۸ درصد تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال داده می‌شود

عسل دارای ویتامین‌های B ،‌C‌، مواد معدنی از جمله کلسیم‌، فسفر‌، گوگرد، منیزیم‌، پتاسیم‌، سدیم است و به دلیل اینکه درجه اسیدی عسل بالا است به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند و همچنین عسل بهترین منبع قند
برای تغذیه مغز است زیرا از قندهای ساده تشکیل شده است.