مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فارس پنجمین تولیدکننده عسل در کشور

فارس پنجمین تولیدکننده عسل در کشور

استان فارس در تولید عسل بعد از آذربایجان غربی، آذر بایجان شرقی، گیلان و اردبیل رتبه پنجم در کشور را دارا است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: زنبورداران فارس ۳ هزار و ۶۰۰ تن عسل از کندوهای خود برداشت کردند که این میزان در مقایسه با سالهای گذشته ۳۵ درصد افزایش تولید داشته است.

فارس ۴۲۰ کلنی زنبور دارد و تولید عسل در استان فارس برای ۴ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

خرد گفت: برای حمایت از زنبورداران این استان تاکنون ۸۰ نفر آنها بیمه شده‌اند و بیمه بقیه نیز در دست اقدام است و تسهیلات در قالب حمایت از بخش تولید عسل با سود ۸ درصد تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال داده می‌شود.

عمده عسل فارس در شهرهای اقلید، سپیدان، فراشبند، قیروکارزین، فیروزآباد، داراب، لار، لامرد، ممسنی، آباده و شیراز تولید می‌شود.

با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان فارس عسل بسته به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می‌کند از نظر مزه و مواد معدنی متفاوت است از جمله انواع آن عسل مرکبات معروف به عسل نارنج‌‌، گون‌، کنار و گیاهان ترکیبی است که مرغوب ترین آن عسل گون و کنار دارای ۲ و نیم درصد قند ساکارز است.

عسل دارای ویتامین‌های B ،‌C، مواد معدنی از جمله فسفر‌، کلسیم‌، منیزیم‌، گوگرد، پتاسیم و سدیم است و به دلیل اینکه درجه اسیدی عسل بالا است به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند و همچنین عسل بهترین منبع قند برای تغذیه مغز است زیرا از قندهای ساده تشکیل شده است.