مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فروش زنبورهای مازندران به کشورهای همسایه

فروش زنبورهای مازندران به کشورهای همسایه

>مدیرعامل اتحادیه زنبورداران مازندران گفت: به دلیل پایین آمدن تمکن مالی فعالان این عرصه، زنبورهای مازندران به کشورهای همسایه فروخته می‌شود.

میرمحمدی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که اتحادیه زنبورداران با آن مواجه بوده این است که متاسفانه در بخش زنبورداری به دلیل مشکلات و نداشتن منابع مالی زنبورداران مجبور شدند زنبورهای خود را به استانهای آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل و کشورهایی همچون ترکیه و عراق بفروش برسانند.

وی خروج زنبور عسل از استان را نشانه کاهش تولید سالانه و تعداد زنبور اعلام کرد.

میرمحمدی با بیان اینکه از حدود ۳۸۰ هزار کلنی، ۱۰ هزار کلنی زنبور عسل از مازندران خارج شد افزود: مازندران به دلیل شرایط جوی مناسب، فضای خوبی برای تولیدات بیشتر دارد.

وی با اشاره به اینکه حمایت مسئولان برای حل این مشکل تاثیر گذار است گفت: برای توسعه بخش کشاورزی از طریق استانداری تخصیص اعتبار شده ولی متاسفانه برای زنبورداران اعتبار کمتری اختصاص داده شد.

وی اظهارداشت: با تامین اعتبار تولید و پرورش زنبور عسل و فرآورده های آن افزایش می‌یابد.

مدیرعامل زنبورداران مازندران، دلیل فروش زنبورعسل به استانها و کشورهای دیگر را نداشتن نقدینگی عنوان کرد.

میرمحمدی با بیان اینکه در زمستان ۱۰۰ درصد تلفات داریم افزود: زنبورداران مازندرانی برای تولید و پرورش زنبور تلاش می کنند اما استان‌های دیگر از آن بهره مند می‌شوند.

وی با اعلام اینکه برای خرید و فروش زنبور عسل ممانعتی وجود ندارد تاکید کرد: برای رفع این مشکل فقط تسهیلات و اعتبار لازم رفع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نگاه مسئولان سازمان جهاد کشاورزی مثل زنبور ریزی است گفت: ارزش گرده افشانی زنبور عسل ۱۴۳ برابر ارزش خود عسل بوده که حمایت از آن برای تولیدات گیاهی تاثیر گذار است.