مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فروش و بازاریابی محصول، مشکل عمده زنبورداران

فروش و بازاریابی محصول، مشکل عمده زنبورداران

در مناطق با پوشش گیاهی مطلوب، سمپاشی‌های صورت گرفته عامل بسیار محدودکننده است و موجب تلفات زنبور می‌شود.

زنبوردار نمونه استان زنجان، گفت: عدم توان علمی و عملی تولیدکننده برای بازاریابی و فروش محصول تولیدی یکی از مشکلات بخش زنبورداری است.

حسنلو  افزود: برای بالا بردن عملکرد و کیفیت محصول، لازم است تولیدکننده فارغ از اندیشه فروش و بازاریابی برشاخص‌های تولید متمرکز شود و باید دیگر تمهیدات لازم برای خرید تضمینی محصولات فراهم شود.

وی، یکی از مشکلات بخش زنبورداری در استان زنجان را در دسترس نبودن نهاده‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: برای تهیه نهاده‌های این حرفه، اکثر تولیدکنندگان اقدام به خرید از منطقه نجف‌آباد اصفهان می‌کنند که این امر زمان و هزینه زیادی را برآنان تحمیل می‌کند.

حسنلو، عدم کارشناسی و طبقه‌بندی محصولات تولیدی استان رااز دیگر مشکلات بخش زنبورداری عنوان و خاطرنشان کرد: شناخت عسل با کیفیت و مرغوب توسط مصرف‌کننده امکان‌پذیر نیست، بنابراین مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان می‌توانند با نصب برچسب بر روی محصول تولیدی، کیفیت عسل را مشخص کنند تا علاوه بر تسهیل خرید توسط مشتری حقوق تولیدکنندگان درستکار نیز تضییع نشود.

وی، به دلایل عدم علاقه زنبور‌داران برای کوچ به مناطق غنی و با پوشش گیاهی مطلوب اشاره و تصریح کرد: در مناطق با پوشش گیاهی مطلوب، سمپاشی‌های صورت گرفته عامل بسیار محدودکننده است و موجب تلفات زنبور می‌شود.

حسنلو، کسب تجربه و شناخت منطقه و برنامه‌ریزی در بحث کوچ و جا به جایی کندوها را از عمده‌ترین دلایل موفقیت در این زمینه عنوان کرد و افزود: بهداشت کلنی‌ها، تولید و عرضه سایر فرآورده‌های زنبورداری از جمله موم، گرده گل، ژله رویال، بره موم و تعویض سالانه ملکه از دیگر عوامل موفقیت در این عرصه است.

وی که تولیدکننده زنبور‌های ملکه نیز می‌باشد، بر لزوم جایگزینی سالانه ملکه مسن با ملکه جوان اشاره و خاطرنشان کرد: داشتن ملکه جوان باعث قوی بودن زنبورهای موجود در کندو و در نتیجه تولید عسل بیشتر است.

زنبوردار نمونه استان زنجان که سال گذشته به میزان تولید عسل بیش از ۲۰ کیلوگرم در هر کندو دست یافته است، اظهار امیدواری کرد: با تولید بیش از ۳۰ کیلوگرم عسل در هر کندو امسال نیز یکی از رکوردداران این عرصه در سطح کشور باشد.

وی، به فواید عسل از زبان حکیم ابن‌سینا اشاره کرد و گفت: اگر زنبور عسل از کره خاکی محو شود، حیات بشر در معرض خطر قرار می‌گیرد.