مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعالیت بیش از ۴۰۰۰ زنبوردار در مازندران

فعالیت بیش از ۴۰۰۰ زنبوردار در مازندران

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از فعالیت بیش از چهار هزار و ۷۵۹ نفر زنبوردار در امر پرورش زنبور عسل در مازندران خبر داد.

نگهدار اظهار کرد: بالغ بر ۳۸۴ هزار کلنی زنبور عسل در استان وجود داشته که معادل ۹۹ درصد آن مدرن و مابقی به صورت سنتی است.

وی افزود: تعداد ۱۰ هزار و ۴۷۵ ملکه زنبور عسل جهت توزیع بین زنبورستان‌های استان از طریق بخش خصوصی تولید شد.

نگهدار گفت: از نظر تعداد بهره‌بردار و کلنی‌ها شهرستان‌های بابل، سوادکوه و قائم شهر به ترتیب مقام اول تا سوم را در استان دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر در مجموع ۳۲ واحد صنایع وابسته به زنبور عسل در استان فعال هستند.

به گفته نگهدار، تعداد ۸۷۴ کلنی زنبور عسل با همکاری زنبورداران استان زیر پوشش پروژه ثبت مشخصات و رکوردگیری قرار گرفته است.

وی، حاصل نگهداری و پرورش این تعداد کلنی زنبور عسل در استان را تولید بیش از سه هزار و ۲۸۳ تن عسل عنوان کرد و افزود: مازندران از نظر دارا بودن تعداد کلنی زنبور عسل، رتبه پنجم و از تعداد زنبوردار رتبه سوم و در زمینه تولید عسل مقام چهارم را بر اساس سرشماری سال ۹۱ در کشور به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از سرشماری کلنی‌های زنبور عسل استان همزمان با سایر استان‌های کشور از سوی این معاونت و با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها، اتحادیه زنبورداران و شرکت‌های تعاونی زنبورداران شهرستان ها از ششم مهر تا ۱۱ مهرماه ۹۲ خبر داد.

وی افزود: تحقق این موضوع در راستای تدوین آمار مستند در استان، مستلزم همکاری دستگاه‌های ذیربط نیروی انتظامی در سطح استان مازندران است.