مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعالیت ۴۴ اکیپ آمارگیری کلنی‌ها در آذربایجان شرقی

فعالیت ۴۴ اکیپ آمارگیری کلنی‌ها در آذربایجان شرقی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، از آغاز طرح آمارگیری کلنی‌های زنبور عسل همزمان با سراسر کشور، از شنبه اول مهرماه به مدت شش روز در این استان خبر داد.

عبداللهی با اشاره به تعداد کلنی‌های مدرن و سنتی زنبور عسل در استان گفت : براساس آمار سال ۸۹ ، حدود ۶۰۷ هزار کندوی مدرن و ۲۳۷ هزار کندوی بومی در سطح استان پرورش داده می‌شود که همکاری بهره برداران با آمارگیران اعزامی از سوی سازمان جهاد کشاورزی، دقت و صحت اطلاعات بدست آمده را ارتقا داده و مدیران را در تصمیم گیری بهتر یاری خواهد داد.

وی با بیان اینکه در این آمارگیری ۸۸ نفر در قالب ۴۴ اکیپ در طول این مدت در سطح شهرستانها اقدام به سرشماری کلنی‌ها در زنبورستانها خواهند نمود افزود: این امر با هدف ایجاد بستری مناسب برای تولید‌کنندگان محصول عسل و توسعه‌دهی به این صنعت در استان با توجه به پتانسیل‌های موجود در آذربایجان شرقی از نظر تنوع آب و هوایی و پوشش گیاهی می‌باشد، تلاش براین است با همکاری و تعامل بیش از پیش با بهره برداران و تشکل‌های صنفی این صنعت، اطلاعات آماری دقیق از امر سرشماری حاصل آید تا برنامه‌ریزی‌های آتی از دقت و صحت بالایی برخوردار گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان، در ادامه از زنبورداران استان خواست‌: در طول مدت آمارگیری از جابجایی و کوچ کلنی‌ها جداً خودداری نمایند تا اطلاعات بدست آمده در این آمارگیری دقیق و در مدت زمان تعیین شده به اتمام برسد. گفتنی است در استان آذربایجان شرقی ، ۱۰ هزارو ۷۷ زنبور دار ، سالانه بیش از ۸ هزار تن عسل تولید و پس از فراوری و بسته بندی علاوه بر بازارهای داخلی بخشی را نیز به خارج از کشور صادر می‌کنند.