مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعالیت ۵۰۰۰ زنبوردار در مازندران

فعالیت ۵۰۰۰ زنبوردار در مازندران

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: ۵ هزار و ۱۵۱ زنبوردار در امر پرورش زنبور عسل در مازندران مشغول به فعالیت هستند.

نگهدار اظهار داشت: بر اساس آمارگیری از کلنی‌های زنبور عسل که در سال‌جاری در استان انجام شد، ۵ هزار و ۱۵۱ زنبوردار در امر پرورش زنبور عسل مشغول به فعالیت هستند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه حدود ۵ هزار و ۹۱۸ نفر نیز به‌عنوان زنبوربان یا کارگر فصلی در زنبورستان‌های استان مشغول به کار هستند، افزود: در مازندران ۴۱۹ هزار و ۳۸ کلنی زنبور عسل موجود است.

نگهدار ادامه داد: از این تعداد ۳۶۵ کلنی به صورت بومی و ۴۱۸ هزار و ۶۷۳ کلنی نیز به صورت مدرن نگهداری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه حاصل نگهداری این تعداد کلنی زنبور عسل در سال جاری تولید بیش از ۳۸۶ هزار و ۳۹۴ کیلوگرم عسل بود، میانگین تولید عسل در سال جاری در کلنی‌های مدرن استان را حدود ۲۳/۹ کیلوگرم در هر کلنی اعلام کرد.

این مسئول ادامه داد: در آمارگیری سالانه کلنی‌های زنبور عسل بابل نیز با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط و تعاونی زنبورداران از اوایل مهر ماه سال جاری به مدت یک هفته در این شهرستان اجرا شد.

نگهدار بیان داشت: در این راستا از ۱۱۹ هزار و ۱۸۰ کندو زنبور عسل بازدید شده و اطلاعات جغرافیایی مکان استقرار و برآورد میزان عسل تولیدی ثبت شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۲۲ هزار و ۵۱۶ کیلوگرم عسل در ۱۱۹ هزار و ۱۸۰ کندوی زنبور عسل در کلنی مدرن تولید می‌شود و ۸۵۳ نفر زنبوردار در بابل مشغول به کار هستند.