مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعالیت ۷ واحد دارای مجوز بسته‌بندی عسل در همدان

فعالیت ۷ واحد دارای مجوز بسته‌بندی عسل در همدان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در استان همدان هفت واحد دارای مجوز بسته‌بندی عسل به ظرفیت ۸۸۰ تن در سال فعالیت می‌کنند که این بیانگر ظرفیت بالای آن در تولید عسل است.

نظرپور اظهار داشت: سرانه تولید عسل در کشور ۷۱۰ گرم است، در حالی که سرانه تولید این محصول در استان همدان ۹۴۶ گرم است.

وی، سرانه مصرف عسل در استان همدان و کشور را ۶۵۰ گرم خواند و ادامه داد: میانگین مصرف عسل در دنیا نیز ۲۳۹ گرم  است، به طوری که در بعضی کشورهای توسعه‌یافته بیش از دو کیلو عسل مصرف می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل از کشور صادر شده است، خاطرنشان کرد: در استان همدان هفت واحد دارای مجوز بسته‌بندی عسل به ظرفیت ۸۸۰ تن در سال فعالیت می‌کنند که این بیانگر ظرفیت بالای استان همدان در تولید عسل کشور است.

وی در ادامه سخنانش به فواید عسل پرداخت و ابراز داشت: با توجه به اینکه عسل یکی از هدیه‌های ارزنده و پرارزش طبیعت است، در قرآن کریم از آن به عنوان شفای انسان یاد می‌شود.

نظرپور ابراز داشت: در طب قدیم دانشمندان بزرگی چون بوعلی سینا، بقراط، جالینوس بیشتر نسخه‌های خود را بر پایه عسل و موم قرار می‌دادند و در درمان بیماری‌ها از آن استفاده می‌کردند که این امر نشان از اهمیت این محصول و لزوم توجه به تولید آن در جامعه دارد.