مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش ۴۰ درصدی برداشت عسل در خوزستان

کاهش ۴۰ درصدی برداشت عسل در خوزستان

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌ زنبورداران خوزستان گفت: تاکنون ۸۸۰ تن عسل تابستانه زنبورداران استان برداشت شده که نسبت به میزان برداشت عسل سال‌گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است.

کریمی عنوان‌کرد: میانگین عسل تولیدشده سال‌گذشته ۷ کیلوگرم بود اما امسال از هر کندو ۴ کیلوگرم عسل برداشت شد که این امر نشان‌دهنده کاهش تولید امسال است.

وی ادامه‌داد: دلیل افت تولید امسال وجود موج گردوخاک در فصل تابستان که با توجه به حساسیت زنبورها بر گردوخاک، عملکرد تولید عسل زنبورها کاهش می‌یابد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های زنبورداران خوزستان افزود: تولیدکنندگان عسل استان ۲ دسته هستند؛ دسته اول آن‌هایی که برای تولید عسل کنار از ۱۵ شهریورماه در مناطقی که درخت کنار زیاد وجود دارد مستقر می‌شود و دسته دوم زنبوردانی هستند که تمایل به تولید عسل کنار ندارند و در همان مناطق سردسیر می‌مانند و از اواسط مهرماه وارد خوزستان می‌شوند.

کریمی تصریح‌کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان امسال تسهیلات مناسب و کم‌بهره‌ای را به تولیدکنندگان عسل اختصاص داده که امیدواریم این کمک‌ها ادامه داشته باشد.

وی اظهارداشت: برداشت بعدی عسل از اواخر مهرماه آغاز می‌شود که با توجه به وضعیت متغییر آب و هوا نمی‌توان میزان تولید و برداشت آن را پیش‌بینی کرد.