مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > مازندران رتبه پنجم تولید کلنی زنبور در کشور

مازندران رتبه پنجم تولید کلنی زنبور در کشور

وی با بیان اینکه مازندران رتبه پنجم تولید کلنی زنبور در کشور را دارد، بیان داشت: ۳۴۶ هزار کلنی زنبور در استان وجود دارد که زمینه اشتغال ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در استان را ایجاد کرده است.

نگهدار تصریح کرد: شهرستان بابل از نظر تعداد کلنی و تولید عسل در مازندران رتبه اول و آمل بیشترین بهره‌بردار را در این زمینه دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: بعد از هدفمندی یارانه‌ها شکر و دارو در صنعت زنبور به صورت آزاد است. یارانه به این بخش تعلق نمی‌گیرد و فقط در صورت بروز بیماری خاص یا وقوع حوادث خشکسالی و حوادث غیرمترقبه از طریق دامپزشکی دارو تعلق می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران گفت: حمایت بیمه از زنبورداران  و پرداخت بیش از ۵۰ درصد تعرفه بیمه زنبورستان از طریق دولت مورد استقبال آنها قرار گرفته است.

وی با اشاره ای به صادرات کلنی‌های زنبور عسل به خارج از کشور اظهار داشت: همانطور که زنبوردار تولید موم، گرده، ژل رویال و ملکه می‌کند می‌تواند کلنی زنبور عسل تولید و آن را بفروشد و صادر کند که یک حسن است و دلیل بر ناتوانی نیست. این  مزیت نسبی است و زنبورداران باید به سمتی بروند که در بخش صادرات موفق باشند.