مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > مشخص شدن ۹۲۶ گرم به عنوان سرانه مصرف عسل

مشخص شدن ۹۲۶ گرم به عنوان سرانه مصرف عسل

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بر اساس نتایج آمارگیری که در سال ۹۲ صورت گرفت، تعداد ۷۳ هزار و ۵۳۵ نفر زنبوردار در کشور وجود داشته که شامل ۲۰۶ تعاونی زنبورداری فعال و ۲۰ اتحادیه استانی و یک اتحادیه سراسری زنبورداری می‌شود.

رکنی در هشتمین سمینار ملی زنبور عسل ایران در کرج افزود: امسال سرانه تولید عسل در کشور ۹۶۷ گرم و سرانه مصرف حدود ۹۲۶ گرم محاسبه شده است.

وی با ارائه آمار در بخش زنبورداری کشور و مقایسه آن با سایر کشورها افزود: در سال ۲۰۱۲ میلادی، تعداد کلنی‌های زنبور عسل در جهان حدود ۷۵ میلیون بوده و تولید عسل در این سال یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن اعلام شده که متوسط تولید عسل در هر کلنی ۲۱ کیلوگرم و مصرف سرانه عسل در جهان ۲۲۵ گرم است.

رکنی خاطرنشان کرد: در سال‌‌جاری همچنین حدود ۵۶۹ هزار و ۷۰۰ ملکه زنبور عسل در کشور تولید شده است.

وی یادآور شد: تعداد کلنی‌های زنبور عسل در کشور در ابتدای انقلاب اسلامی یک میلیون کلنی و میزان عسل تولیدی شش هزار تن بود که اکنون به بیش از شش میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی و میزان تولید عسل از شش‌هزار تن به ۷۴ هزار و ۵۷۷ تن عسل در سال ۹۲ رسیده است.

رکنی افزود: عسل یکی از کاملترین مواد غذایی است و علاوه بر جنبه غذایی از نظر دارویی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه سعی ما بر این است که مازاد محصولات زنبور عسل خود را به کشور‌های دیگر صادر کنیم، اظهار کرد: با اعتبار در نظر گرفته شده آمادگی آن را داریم که آزمایشگاهی متناسب با نیاز‌های این صنعت راه اندازی و از نظر مالی و مکانی نیز از آن حمایت کنیم.

رکنی تأکید کرد: تحقیقات و پژوهشی در این صنعت زمانی می‌تواند دارای اهمیت باشد که کاربردی باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات‌، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این سمینار گفت: وجود زنبور عسل یکی از شاخصه‌های زنده بودن طبیعت است.

اسکندر زند افزود: با توجه به تغییرات مستمر طبیعت و اقلیم‌های جغرافیایی اتخاذ شیوه‌های صحیح تحقیقاتی در حوزه زنبور عسل نیز امری ضروری است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: تحقق این مهم افزایش کمی و کیفی محصولات این حوزه را به همراه دارد.

در حاشیه این سمینار نمایشگاهی از انواع مکمل‌های غذایی زنبور عسل و تجهیزات مورد نیار این صنعت برپا شد. در این سمینار همچنین از ۱۲ کارشناس و زنبودار تجلیل شد.

رکنی اظهار داشت: درباره ارزش تولیدات زنبور عسل در سال ۹۲ با توجه به تولید بیش از ۷۴ هزار تن عسل در کشور در این سال با در نظر گرفتن میانگین قیمت عمده‌فروشی عسل معادل یک‌هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان ارزش تولیدی با در نظر گرفتن تولید حدود دوهزار و ۴۳ تن موم با متوسط قیمت هر کیلوگرم موم کلوخه ارزش موم تولیدی معادل ۴۳ میلیارد تومان در ارزش بچه‌کلنی تولیدی با تعداد یک میلیارد و ۳۰ هزار و ۸۵۵ کلنی بوده است.