مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ممنوع بودن ورود زنبورداران مهاجر بدون گواهی سلامت

ممنوع بودن ورود زنبورداران مهاجر بدون گواهی سلامت

مدیر تعاون روستایی نهاوند با اشاره به اینکه فصل در بهار زنبوردارانی از سراسر کشور به دشت‌های نهاوند می‌آیند که برخی ناقل بیماری هستند، گفت: ورود زنبورداران مهاجر بدون گواهی سلامت و مجوز دامپزشکی به نهاوند ممنوع است.

ترکمان اظهار کرد: همه ساله در فصل بهار تعداد زیادی از زنبورداران سراسر کشور به همراه زنبورهای خود به دشت نهاوند می آیند که ممکن است ناقل بیماری باشند.

وی گفت: به همین دلیل امسال تمامی زنبوردارانی که به نهاوند مهاجرت کنند باید گواهی سلامت و مجوز دامپزشکی را همراه خود داشته باشد، تا سپس در دشت نهاوندکه شامل باغ‌های فراوانی است اسکان داده شوند.

ترکمان افزود: شهرستان نهاوند ۳۵ هزار کندوی عسل دارد که سالانه ۳۰۰ تن عسل مرغوب وطبیعی از آنها تولید می‌شود که عمده ترین دلیل مرغوبیت عسل نهاوند آب و هوای مساعد مدیترانه‌ای و کوهستانی،تنوع گیاهی،باغ های فراوان،گل آفتابگردان،کلزا و گون کوهی است.

مدیر اداره تعاون روستایی نهاوند اظهار کرد: هرسال در فصل بهار بیش از ۲۰ هزار کندوی عسل توسط زنبورداران مهاجر وارد دشت نهاوند می‌شود که ظرفیت  این دشت برای ۱۵ هزار کندو است.

وی بیان کرد: شهرستان نهاوند با تولید سالانه ۳۰۰تن عسل مرغوب رتبه دوم استان را دارد و در این زمینه ۹۳۰ نفر به صورت دائمی اشتغال دارند که از این تعداد ۳۰۰ نفر دارای بیمه  می باشند.

ترکمان گفت: اگر برای صادرات عسل نهاوند به خوبی سرمایه‌گذاری شود ظرفیت اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفر را دارد