مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > مهاجرت زنبورداران به مناطق قشلاقی فارس

مهاجرت زنبورداران به مناطق قشلاقی فارس

با آغاز فصل سرما، مهاجرت زنبورداران کشور به مناطق گرمسیر فارس آغاز شد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس گفت: استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و اراک از مناطق مهاجر فرست برای استان فارس است.

تاکنون۴۲ هزار کلنی زنبور عسل از مناطق سردسیر استان و کشور به شهرستان خنج کوچ داده شده‌اند که نسبت به سال پیش ۲ و نیم برابر افزایش داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه فارس دارای ۴ هزار و ۱۰۰ زنبورستان و ۳۰۸ هزار کلنی زنبور عسل است گفت: در این زمینه ۴ هزار زنبوردار به صورت دائم و فصلی مشغول هستند.

صادقی افزود: در استان فارس سالانه۲ هزار و ۵۰۰ تـن عسل تـولید می‌شود که پیش‌بینی می‌شود این میزان امسال به ۲ هزار و۷۰۰ تن عسل برسد.

بار عسل تولیدی به استانهای تهران‌، اصفهان‌، یزد‌، سمنان و مرکزی و استان‌های همجوار فارس صادر می‌شود‌.

وی گفت: در استان فارس از هر کندو ۱۵ کیلوگرم عسل برداشت می‌شود که سه کیلوگرم بیشتر از میانگین کشوری است‌.

کرامت منصوری کارشناس زنبور عسل جهاد کشاورزی فارس گفت: با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان عسل بسته به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می‌کند از نظر مزه و موادمعدنی متفاوت است‌.

از جمله عسل نارنج‌، گون‌، کنار و گیاهان ترکیبی که مرغوب ترین آن عسل گون و کنار دارای ۲/۵ درصد قند ساکارز است‌.

عسل گون در شهرهای سپیدان‌، اقلید‌، آباده و عسل کنار در فراشبند‌، قیروکارزین‌‌، فیروزآباد، داراب‌، لار‌، لامرد و ممسنی و عسل مرکبات در جهرم‌، فیروزآباد و داراب و عسل ترکیبی در شیراز‌، جهرم‌‌، فیروزآباد و داراب تولید می‌شود.

عسل دارای ویتامین‌های B ، C ، مواد معدنی از جمله کلسیم‌، فسفر‌، گوگرد، منیزیم‌، پتاسیم و سدیم است و به دلیل اینکه درجه اسیدی عسل بالاست به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند و بهترین منبع قند برای تغذیه مغز است زیرا از قندهای ساده تشکیل می‌شود.