مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > مهاجرت زنبورداران چهار‌محال ‌و بختیاری

مهاجرت زنبورداران چهار‌محال ‌و بختیاری

مهاجرت زنبورداران چهارمحال‌و‌بختیاری به استان‌های گرمسیری امروز آغاز شد. بهترین دمای محیط برای زنبور عسل هشت درجه بالای صفر است تا زنبور عسل بتواند فعالیت خود را آغاز کند.

معاون بهبود تولیدات دام اداره کل جهاد کشاورزی چهار محال و بختیاری با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی تولید عسل در چهارمحال‌و‌بختیاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال گفت امسال تاکنون افزون بر هزار تن عسل در این استان تولید و روانه بازار مصرف شده است.

هیبتیان با بیان اینکه محصولات باغی چهار‌محال‌و‌بختیاری هم امسال در مقایسه با پارسال ۲۰ درصد افزایش یافته است گفت: چهارمحال‌و‌بختیاری ۱۲۰ هزار کندوی عسل مدرن ، ۴۱۷ کندوی بومی و ۱۰۰ کندوی مهاجر دارد.

عسل تولیدی چهارمحال‌و‌بختیاری یکی از بی نظیرترین عسل‌های کشور است که به دلیل واقع شدن کلنی‌ها در مراتع و قسمتهای کوهستانی از رطوبت بسیار پائین (۱۴درصد) برخودار است.

عسل تولیدی این استان به دلیل وجود هزار و ۵۰۰ گونه گیاهی و ۲۵۰ گونه داروئی کمیاب از ارزش غذایی و دارویی بالایی برخوردار است.

عسل آویشن مهمترین نوع عسل تولیدی استان چهار محال و بختیاری است. ۳۰ درصد عسل تولیدی در این استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کویت، عراق و هندوستان صادر می‎شود.

تست عسل تولیدی این استان با دستگاه سنجش ساکارز، مهر تأییدی بر مرغوبیت تولیدات این استان است. هم اکنون بیش از هزار و ۲۰۰ نفر در زمینه تولید عسل در این استان مشغول به فعالیت هستند.