مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > موفقیت طرح پرورش ملکه در البرز

موفقیت طرح پرورش ملکه در البرز

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی مستقر در البرز از موفقیت طرح پرورش ملکه زنبور عسل در استان پس از ۱۳ سال کار علمی و بی‌وقفه خبر داد.

منصوری اظهار داشت: شیوه‌های سنتی باغداری و دامداری در دنیای امروز که اکثر فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری پیشرفته و مدرن شده است، دیگر پاسخگوی نیازهای روز نیست.

وی تصریح کرد: امروزه کشورهایی که از نظر تامین نیازهای کشاورزی، باغداری و دامداری خود با مشکل روبه‌رو هستند، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و در برخی مواقع استقلال سیاسی و اقتصادی خود را از دست می‌دهند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به همین دلیل طی بیش از یک دهه اخیر تلاش‌های علمی بسیار گسترده و موثری در حوزه توسعه و پیشرفت دانش کشاورزی و دامداری در کشور انجام شده است و شاهد به ثمر نشستن بسیاری از پروژه‌های علمی در این زمینه هستیم.

منصوری تصریح کرد: در این زمینه موسسه علوم دامی کشور پیشگام بوده و طرح‌های علمی بسیار ارزشمندی توسط دانشمندان و دانش‌پژوهان موسسه فوق اجرایی شده است.

پرورش هزاران ملکه زنبور عسل در استان البرز

وی ادامه داد: یکی از این طرح‌ها پرورش ملکه زنبور عسل است که برای آن چند تیم علمی و دانشگاهی به مدت ۱۳ سال تلاش شبانه‌روزی انجام دادند که پس از بررسی، تجزیه و تحلیل یافته‌های علمی، موفقیت طرح فوق اثبات شده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی در ادامه به تشریح این طرح پرداخت و گفت: در دانش کشاورزی همه امور به صورت زنجیروار و در یک چارچوب علمی و منطقی حرکت می‌کند که در این میان نقش زنبورهای عسل برای توسعه و رونق کشاورزی مثال‌زدنی است.

منصوری افزود: زنبورهای عسل با انجام عمل گرده‌افشانی نقش بسیار مهمی در بارور کردن گیاهان داشته و همچنین محصول عسل آنها در حوزه تغذیه و حتی پزشکی کاربردهای موثر و متعددی دارد.

وی اظهار داشت: همچنین در صنعت زنبورداری، نقش ملکه بسیار حساس بوده و کندوداران همواره به دنبال یافتن ملکه‌هایی از نژاد برتر هستند.

منصوری گفت: در همین زمینه حدود ۱۳ سال قبل یک تیم علمی بر روی پرورش ملکه زنبور کار خود را آغاز کرد که پس از طی کردن یک مسیر طولانی و سخت، دستاوردهای مهمی حاصل شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با موفقیت‌آمیز بودن این طرح، امروز هزاران زنبور ملکه در موسسه علوم دامی کشور مستقر در استان البرز پرورش یافته و به زودی کار انتقال این دانش به کندوداران سراسر کشور آغاز خواهد شد.